To wielka zmiana dla wszystkich budujących domy w Polsce. Od stycznia tego roku obowiązują nowe, znacznie zaostrzone normy dotyczące współczynnika przenikalności cieplnej. W praktyce oznacza to, że trzeba stosować rozwiązania, dzięki którym budynki będą bardziej energooszczędne niż dotychczas, czyli wystarczy mniej energii do ogrzewania ich w okresie zimowym. Zmiany dotyczą materiałów budowlanych, w tym okien. Ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.
Nowe warunki techniczne powinni spełniać wszyscy inwestorzy, którzy dopiero w tym roku ubiegają się o pozwolenie na budowę. Osoby, które kupiły projekt np. domu typowego, ale do tej pory nie wystąpiły o pozwolenie, muszą dokonać adaptacji projektu, która uwzględni nowe warunki techniczne. Jeśli tego nie zrobią, ich projekt zostanie odrzucony. Odstępstwo od tej reguły obowiązuje osoby, które złożyły wniosek o pozwolenie na budowę jeszcze w ubiegłym roku, ale został on lub dopiero zostanie rozpatrzony w bieżącym roku. Takich inwestorów nowe wymagania jeszcze nie obowiązują, chociaż też powinni rozważyć zastosowanie się do nich, aby w przyszłości znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne.
Zaostrzone warunki techniczne dla materiałów budowlanych, w tym dla stolarki okiennej, są teraz jednymi z najbardziej rygorystycznych w Europie. W związku ze zmianą przepisów standardem na rynku stały się okna trzyszybowe, czyli dwukomorowe. Wcześniej ten trend był bardzo mocno obecny w stolarce fasadowej, obecnie zmiana nastąpiła również w oknach dachowych. Wkrótce z rynku znikną najtańsze okna spełniające poprzednie, mniej rygorystyczne warunki techniczne. Obecnie są one sprzedawane do projektów, które uzyskały pozwolenie na budowę jeszcze według starych przepisów.
Wybierając okna dachowe, warto sprawdzić, czy ich współczynnik przenikalności cieplnej Uw wynosi maksymalnie 1,1, co jest wartością graniczną według nowych regulacji.