Wyjątkowo wrażliwym miejscem na zmiany temperatury są pomieszczenia zlokalizowane pod dachem, w których często znajdują się sypialnie czy gabinety do pracy. W chłodne dni takie miejsca narażone są na utratę ciepła, natomiast podczas upałów mogą szybko się nagrzewać do poziomu mocno niekomfortowego dla mieszkańców. Jednak uzupełnienie okna dachowego wysokiej jakości o dodatkowe elementy pozwala zmniejszyć te wahania temperatur.
Dlaczego standardem na rynku stają się okna dachowe trzyszybowe?
Charakteryzują się one zdecydowanie lepszą energooszczędnością. Dobre parametry to rezultat nałożenia powłok niskoemisyjnych, odbijających promieniowanie cieplne aż na dwóch szybach. W efekcie pozwala to zmniejszyć straty ciepła. W zimie powłoki ograniczają straty energii, ponieważ odbijają ciepło z powrotem do pomieszczenia. Zatrzymują jednocześnie pasywnie pozyskiwane ciepło słoneczne we wnętrzach, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. W lecie powłoki częściowo odbijają ciepło dochodzące z zewnątrz, lecz proces ten powinien być dodatkowo wspomagany przez markizy zewnętrzne, które bardzo skutecznie zatrzymują ciepło przed szybą, tym samym chroniąc wnętrza przed przegrzewaniem.
Komory pakietów trzyszybowych wypełnione są gazem szlachetnym, który zwiększa termoizolacyjność przeszklenia. Pomiędzy taflami szkła często znajdują się tzw. ciepłe ramki dystansowe, które dodatkowo ograniczają przewodzenie energii cieplnej przez okno. Pakiet szybowy jest bardzo szczelny, jednak wypełniające ramkę dystansową sito molekularne stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jego funkcją jest zwiększenie trwałości okna dachowego oraz pochłanianie wilgoci, która mogłaby się dostać do komory międzyszybowej.
Jakie znaczenie ma kołnierz uszczelniający?