Kiedy i jak wietrzyć pomieszczenia? To jedno z najważniejszych pytań w każdym domu. Brak regularnego wietrzenia powoduje często zawilgocenie budynków. Z drugiej strony niewłaściwe sterowanie ogrzewaniem prowadzi do utraty ciepła podczas wietrzenia, czyli marnowania pieniędzy. Poza tym od kilku lat Polacy są świadomi zagrożeń związanych ze smogiem, więc pojawiają się dylematy w okresie zimowym – jak wietrzyć, by jakość powietrza wewnątrz budynków się przez to jeszcze nie pogarszała? Latem mamy wątpliwości innego typu – otwieranie okien prowadzi do nagrzewania się pomieszczeń, zwłaszcza w środku dnia, gdy temperatura jest najwyższa.
Tymczasem przez wiele godzin, zwłaszcza w środku tygodnia, dom stoi pusty, bo wszyscy są w pracy lub szkole. Na atrakcyjności zyskują zatem rozwiązania pozwalające zdalnie sterować otwieraniem i zamykaniem okien. Takie możliwości daje dziś tzw. inteligentny dom – hasło, które nie musi oznaczać wcale kosztownych i niezbyt potrzebnych gadżetów, ale konkretne rozwiązanie, pomagające poprawić jakość powietrza, a jednocześnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.
Reakcja na pogodę
Szereg firm oferuje już systemy automatycznego sterowania oknami – zarówno pionowymi, jak i dachowymi. Zwłaszcza w przypadku tych drugich warto pomyśleć o zastosowaniu czujników pogodowych bądź wykorzystywaniu informacji z najbliższej dostępnej stacji meteorologicznej. Poddasze jest szczególnie wrażliwe latem na duże nasłonecznienie. Aby ograniczyć wzrost temperatury w przypadku silnego słońca, można ustawić automatyczne zasuwanie rolet. Z kolei, gdy zacznie padać deszcz, czujniki pozwolą zamknąć uchylone okno i w ten sposób uchronić pomieszczenie przed zalaniem. Wszystko odbędzie się bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika.