Ocieplanie domu – dla komfortu i oszczędności
Jak sprawić, by w domu było cieplej
Najmniejszym problemem są formalności. Na ocieplenie domu jednorodzinnego nie trzeba mieć pozwolenia budowlanego. Ba, nie ma potrzeby zgłaszania takiej inwestycji w starostwie, o ile wysokość domu nie przekracza 12 m. Nieco więcej zachodu wymaga zakup odpowiedniego systemu ociepleniowego. Prawdziwym problemem może być natomiast znalezienie w krótkim czasie dobrej ekipy wykonawczej. No i trzeba się wstrzelić z inwestycją w dobrą pogodę, gdy nie pada deszcz, a temperatura nie spada poniżej 5 st. Celsjusza.
Jaki materiał?
W sklepach i hurtowniach budowlanych wybór materiałów do ocieplania budynków z zewnątrz jest duży. W naszym kraju przeszło 8 na 10 inwestorów ocieplających ściany wykorzystuje do tego celu styropian. I to nie dlatego, że jest on lepszym materiałem izolacyjnym np. od wełny mineralnej. Po prostu styropian to optymalne rozwiązanie – jest bowiem tańszy i łatwiejszy w montażu. Ale warto wiedzieć, że styropian też może być lepszy i gorszy. Kluczowy dla jego właściwości jest współczynnik przewodzenia ciepła λ(lambda) liczony w watach na metr kwadratowy (W/m2K). Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym lepiej, bo oznacza, że dany materiał gorzej przewodzi ciepło, a zatem lepiej izoluje przed jego utratą.
Sprzedawane w sklepach i hurtowniach styropiany różnią się także kolorem. Najtańszy jest biały. Jednak szybko wypiera go z rynku styropian o szarym zabarwieniu, który zawiera dodatki poprawiające właściwości izolacyjne.
– Dodatki w postaci np. grafitu, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwone, powodują, że ten rodzaj styropianu ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/m2K – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds.