Rynek

Deficyty

DEFICYTY - według noblisty Josepha Stiglitza, główną przyczyną kryzysu był deficyt rozumu po stronie bankierów. Ale ci ostatni nie mieliby czym szastać, gdyby nie deficyt USA w handlu z Chinami, czyli ogromna nadwyżka importu z ChRL do USA nad eksportem w drugą stronę. Ta nierównowaga była możliwa, bo Chińczycy pompowali zarobione dolary z powrotem do Stanów Zjednoczonych, umożliwiając Amerykanom zaciąganie kolejnych kredytów. I robią to nadal mimo kryzysu.

Kłopot w tym, że nie każdy kraj ma swoich Chińczyków. Łotwa również importowała znacznie więcej niż eksportowała, pokrywając deficyt handlowy kapitałem napływającym z zagranicy. Ale gdy uderzył kryzys, rzeka kapitału nagle wyschła i deficyt na rachunku obrotów bieżących zamienił się w poważny deficyt płatniczy, grożący zapaścią całej gospodarki. By go zrównoważyć, Łotwa musiała poprosić o pomoc Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W nadchodzących miesiącach najgłośniej będzie jednak o deficytach budżetowych. Rządy dążą do tego, by ich wydatki nie przekraczały dochodów, ale nacjonalizacje banków i pakiety stymulacyjne to bardzo kosztowna zabawa, a mało który kraj zachodni miał nadwyżki budżetowe. Dlatego większość państw europejskich złamie w tym roku unijny limit deficytu (3 proc. PKB), a USA szykują się na dziurę budżetową wielkości 1,2 bln dol.
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego świat się tak nagle popsuł? Układ sił wyraźnie się zmienia. Prof. Andrzej Leder dla „Polityki”

Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.

Jakub Majmurek
23.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną