Rynek

Rosnące koszty i nierzetelni kontrahenci największym zagrożeniem dla firm

. . mat. pr.
Kiedy firma traci stabilność finansową, skutki tego odczuwają jej klienci, kontrahenci, a także pracownicy.

Zdaniem przedsiębiorców, największym zagrożeniem dla firmowych finansów jest wzrost podatków i innych obciążeń związanych z prowadzeniem działalności – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP”. Eksperci zwracają jednak uwagę na inne, mniej oczywiste czynniki, które w efekcie mogą skutecznie zagrozić kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Firma bezpieczna finansowo to taka, która przede wszystkim zachowuje płynność finansową i terminowo reguluje swoje zobowiązania. Dzięki temu cieszy się zaufaniem klientów, kontrahentów i dostawców, może konkurować z innymi przedsiębiorstwami na rynku i podejmować różne działania inwestycyjne.

– Niestety, jak pokazało nasze badanie, ten komfort ma tylko 62 proc. firm. Pozostałe 38 proc. przedsiębiorców ma niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego lub nie potrafi określić, czy jest ono duże czy małe – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego deklarują głównie przedstawiciele firm średnich (86 proc.). Nieco mniej takich wskazań płynie ze strony firm małych (75 proc.), a najmniej ze strony mikrofirm (62 proc.). Wynika to zarówno z mniejszej skali działania mikrofirm, jak i z mniejszej dywersyfikacji przychodów.

Główne czynniki ryzyka

Największe zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego wśród czynników mikroekonomicznych to, zdaniem przedsiębiorców, spadek sprzedaży, a także brak oszczędności i nadwyżek finansowych. Przedstawiciele firm średnich częściej obawiają się niewypłacalności lub upadłości kontrahentów. Natomiast wśród czynników makroekonomicznych większość badanych wymienia wzrost podatków i innych obciążeń finansowych, związanych z prowadzeniem działalności.

Wśród najważniejszych wyzwań, jakie towarzyszą przedsiębiorstwom w ostatnim czasie, są rosnące koszty pracy, produkcji i usług. To powoduje uzasadnione obawy o sytuację finansową firm. Warto jednak pamiętać, że niezwykle istotna jest też współpraca z zaufanymi kontrahentami, bo to od ich rzetelności płatniczej i terminowego regulowania zobowiązań w dużej mierze zależy kondycja finansowa naszego przedsiębiorstwa – mówi Sandra Czerwińska, ekspertka Rzetelnej Firmy.

Badanie Krajowego Rejestru Długów ujawniło, że w ciągu ostatniego roku 37 proc. przedsiębiorstw doświadczyło problemów finansowych, głównie w sektorach produkcji i budownictwa. To branże, w których od lat notuje się bardzo wysoki poziom zatorów płatniczych.

Filary finansowej stabilności

Na pytanie, z jakich usług firma planuje skorzystać w ciągu najbliższych 12 miesięcy w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa finansowego, 2/5 firm wskazuje na profesjonalne usługi księgowe i rachunkowe, 1/5 zamierza sprawdzać wiarygodność finansową kontrahentów i prowadzić monitoring w tym zakresie. Natomiast wpisywanie dłużników do biur informacji gospodarczej, np. do KRD, planuje 12 proc. a skorzystanie z usług windykacyjnych niewiele więcej – 15 proc.

Tymczasem – jak podkreśla Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkassowłaściwe zarządzanie wierzytelnościami ma ogromny wpływ na stabilność finansową przedsiębiorstwa. Aby firma mogła bezpiecznie funkcjonować, nie może czekać, aż termin zapłaty, widniejący na fakturze wystawionej klientowi, minie. Przedsiębiorcy, sami bądź za pośrednictwem zewnętrznej firmy windykacyjnej, powinni przypominać kontrahentom, że muszą oni uregulować należność. Zwiększa to dyscyplinę płatniczą wśród klientów, a tym samym bezpieczeństwo finansowe firmy.

Skutki odczuwalne także dla pracowników

Spadek bezpieczeństwa finansowego lub jego utrata mogą mieć duży wpływ na działalność firmy. Najbardziej powszechną konsekwencją, jak wskazywali przedsiębiorcy, było ograniczenie kosztów. 1/4 miała problemy z zakupem materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności, a 23 proc. problemy z wypłacalnością. 1/5 firm musiało ograniczyć podwyżki dla pracowników, a tyle samo zredukować etaty.

– Inny poważny problem, jaki wskazywały firmy, to brak możliwości sięgnięcia po zewnętrzne finansowanie, na przykład faktoring. Z tym problemem zetknęła się niemal jedna piąta firm, w tym 3 na 10 z branży budowlanej i jedna czwarta z sektora handlowego. A warto wiedzieć, że to właśnie faktoring jest jednym ze sposobów ochrony płynności finansowej przedsiębiorstw – dodaje Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.

Ogólnopolskie badanie „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP” zrealizowane na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG przez TGM Research w II połowie 2024 r., na grupie 409 mikro-, małych i średnich firm.

Materiał przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów.

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama