Rynek

Prawda boli

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 milionów na podwyżki wciąż leży na koncie

Założyciel Prawdy Andrzej Adamowicz, emerytowany policjant, pracownik ochrony uczelni. Założyciel Prawdy Andrzej Adamowicz, emerytowany policjant, pracownik ochrony uczelni. Polsat Interwencje
Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Na koncie uczelni, odłożone na podwyżki, leży niemal 80 mln zł. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej pracownikom naukowym należy się 30-proc. podwyżka, a administracyjnym 20-proc. Katarzyna Skrzypczak, doktor anglistyki: – To znaczący zastrzyk. Wcześniej otrzymywaliśmy podwyżki rzędu kilku procent.

Na UWM funkcjonują trzy organizacje pracownicze: Solidarność, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Prawda. Z 2992 zatrudnionych do Prawdy należą obecnie 84 osoby. Ustawa o związkach zawodowych mówi (w art. 27), że podział środków na wynagrodzenia dla pracowników ustalany jest z zakładową organizacją związkową. – Solidarność i ZNP już w lipcu podpisały porozumienie. A pan Adamowicz wciąż się sprzeciwia. Żąda, by bardziej dowartościować pracowników najmniej zarabiających – mówi dr Skrzypczak.

W jej przypadku zamrożone środki to już ponad 10 tys. zł. Rektor Jerzy Przyborowski: – Pracownicy nie dostają należnych im pieniędzy, ale oprócz tego, mając niższą podstawę, tracą na składkach ubezpieczeniowych, odprawach emerytalnych, zasiłkach chorobowych i nagrodach jubileuszowych. Tych pieniędzy już im nikt nie zwróci.

Związek zawodowy Prawda założył w 2016 r. Andrzej Adamowicz, emerytowany policjant, obecnie lat 63, zatrudniony na uczelni jako portier. – Była to inicjatywa celowa – tłumaczy założyciel. – Chodziło o zabezpieczenie interesów pracowników ochrony uniwersytetu przed zakusami, by powierzyć to zadanie firmie zewnętrznej, założonej przez byłego szefa olsztyńskiej policji. Cel został osiągnięty.

Przewodniczący zaczął z biegiem czasu publikować na stronie internetowej związku wpisy na temat wykrytych na UWM nieprawidłowości. Jak twierdził, zgłoszenia otrzymywał od pracowników.

Polityka 48.2024 (3491) z dnia 19.11.2024; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawda boli"
Reklama