Rynek

Prestiż w zgodzie z naturą

Osiedle Botanica w Gdańsku Jelitkowie. Osiedle Botanica w Gdańsku Jelitkowie. Tom Kurek / materiały prasowe
Ekskluzywne domy czy mieszkania mają wpisywać się w tkankę miejską, a nie odgradzać się od niej. Od krzykliwych detali ważniejsze okazują się rozwiązania ekologiczne, a ponad wszystko cenimy trwałość i ponadczasowość.

Kiedy dom czy mieszkanie możemy nazwać nieruchomością luksusową? – Nie istnieje jedna definicja. Niewątpliwie jednak luksusowa nieruchomość powinna spełniać takie warunki, jak: prestiżowa lokalizacja, wysoka jakość budowy i wykończenia. Do wykończenia tego typu mieszkań należy używać produktów z najwyższej półki: wysokiej jakości podłóg, armatury, elementów dekoracyjnych czy oświetlenia. Takie nieruchomości powinny również oferować nowoczesne udogodnienia, jak inteligentne systemy zarządzania domem, klimatyzację, systemy audio-wideo, podgrzewane podłogi czy centralne odkurzacze. Luksusowe mieszkania powinny być przestronne, z dużymi oknami zapewniającymi naturalne światło – mówi Zuzanna Wiak, PR i Marketing Manager Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wiele elementów składających się na wysoką jakość nieruchomości nie zmienia się od lat. W przypadku luksusowych mieszkań na parterze lub apartamentów typu penthouse wartością dodaną jest prywatny ogród lub przestronny taras, gdzie można cieszyć się pięknymi widokami. – Prestiżowe nieruchomości powinny być również odpowiednio zabezpieczone (systemami monitoringu, ochroną), a także zapewniać prywatność mieszkańcom. Bliskość do ekskluzywnych sklepów, restauracji, klubów fitness, parków, centrów handlowych i innych udogodnień to również czynniki, które należy uwzględnić – podkreśla Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dzisiaj zwracamy uwagę nie tylko na luksus w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Wiemy, jak szybko zmienia się moda, a przecież budynki powstają nie na kilka czy kilkanaście lat, ale na dekady, a być może i na stulecia. To, co wydawało się jeszcze niedawno niezbędnym elementem luksusu, dzisiaj traci na znaczeniu. Na przykład nikt nie traktuje już osiedla zamkniętego jako synonimu dobrobytu. Coraz więcej mówi się o integracji czy działaniach deweloperów wpływających na wizerunek współczesnych miast. W kolejnych gminach wprowadzane są uchwały krajobrazowe, które wręcz zakazują ostentacyjnego grodzenia osiedli.

Jako klienci i równocześnie mieszkańcy oczekujemy od deweloperów aktywnej roli w zmienianiu przestrzeni publicznej: rewitalizacji sąsiednich nieruchomości, budowaniu dróg, restauracji zespołów zieleni czy działań na rzecz społeczności lokalnej. – Naszą najmocniejszą stroną od lat są jakość oraz udział w kształtowaniu tkanki miejskiej. Potwierdzają to klienci z całej Polski. Wybierają realizacje Invest Komfort, ponieważ oprócz wyjątkowych lokalizacji oferujemy najwyższe standardy wykonania oraz zaspokajania potrzeb. Chcą inwestować w ponadczasowe nieruchomości, nawiązujące charakterem do unikatowości architektonicznej czy krajobrazowej Trójmiasta oraz te, które pociągają za sobą zmiany w okolicznym pejzażu – mówi Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort.

Niezbędnym elementem czegoś, co definiujemy umownie jako luksus, jest też odpowiednia lokalizacja. Chodzi zarówno o wybór miasta, jak i konkretnej dzielnicy. Gdyby szukać metropolii kojarzonej z luksusowymi nieruchomościami, to z pewnością liderem byłoby Trójmiasto. To jedyne w Polsce miejsce, w którym można połączyć wszystkie zalety wielkich miast (dostęp do szerokiej oferty kulturalnej i handlowej czy atrakcyjny rynek pracy) z nadmorskimi plażami i pięknymi lasami. Nic dziwnego, że właśnie Trójmiasto oceniane jest najwyżej w rankingach miejsc najlepszych do życia w naszym kraju. Szczególnie atrakcyjne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie są nieruchomości położone w pasie nadmorskim.

Oprócz wysokiej jakości wykonania, trwałych materiałów czy atrakcyjnej lokalizacji patrzymy dzisiaj też na aspekt ekologiczny. Chodzi zarówno o późniejsze koszty eksploatacyjne, jak i łagodzenie skutków zmian klimatycznych, które postępują w tempie szybszym, niż zakładali to najwięksi pesymiści. Nasze miasta stają się coraz gorętsze i coraz bardziej suche. O ile z zanieczyszczeniem powietrza możemy sobie poradzić, co pokazują przykłady wielu zachodnich metropolii, o tyle już w przypadku wzrostu średnich temperatur i coraz częstszych anomalii pogodowych jesteśmy bezradni. Negatywne skutki możemy jednak łagodzić właśnie odpowiednim projektowaniem budynków.

Rozwiązania proekologiczne są zatem nieodłącznym elementem każdego projektu deweloperskiego, który chciałoby się określać jako luksusowy. Chodzi przy tym nie tylko o jak najwięcej zieleni, poprawiającej jakość życia, chroniącej przed zbytnim nagrzewaniem latem czy działającej jako forma magazynowania wody w przypadku intensywnych opadów. Dzisiaj ważne jest, aby luksusowy budynek potrzebował jak najmniej energii do ogrzewania zimą, a chłodzenia latem. Dlatego tak ważna jest ścisła integracja inwestycji z otaczającym ją krajobrazem. Ekskluzywność zaczynamy mierzyć już nie efektownymi wizualnie szczegółami, ale śladem węglowym czy wodnym. Tak jak zmienia się nasz sposób myślenia, tak muszą zmieniać się budynki, w których pragniemy mieszkać.

Polityka 24.2023 (3417) z dnia 05.06.2023; Nieruchomości ekskluzywne; s. 64
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama