Rynek

Komfort i ochrona środowiska. Czy mogą iść ze sobą w parze?

Komfort i ochrona środowiska. Czy mogą iść ze sobą w parze? Komfort i ochrona środowiska. Czy mogą iść ze sobą w parze? mat. pr.

Postępujące zmiany klimatu w coraz bardziej zauważalny sposób determinują nasze życie. Nic w tym dziwnego, wszak przewidywania naukowców są jednoznaczne – w przypadku braku podjęcia działań adaptacyjnych i aktywnego zaangażowania w poprawę kondycji planety, rysuje się przed nami dość nieciekawy scenariusz. Duża odpowiedzialność spoczywa dziś na przedsiębiorstwach związanych z sektorem budowlanym, który odpowiada za niemal 40% globalnej emisji CO2 do atmosfery. W dążeniu do dekarbonizacji środowiska, producenci coraz częściej skłaniają się ku ekologicznej produkcji. Jednak czy zrównoważony rozwój może iść w parze z tzw. wellbeingiem? Zdecydowanie tak, a na pierwszy plan wysuwają się tutaj... nowoczesne przeszklenia.

Wysokowydajne pakiety szybowe odgrywają w architekturze coraz istotniejszą rolę. Inwestorzy doceniają ich uniwersalność, estetykę, a także fakt, że zauważalnie podnoszą codzienny komfort użytkowania danej przestrzeni – stanowią bowiem źródło życiodajnego światła, stoją na straży korzystnych warunków termicznych i łączą wnętrza z otoczeniem, niosąc nam ukojenie wynikające z bliskości natury. A skoro o przyrodzie mowa – nowoczesne szyby zespolone niepozbawione są także walorów prośrodowiskowych, które sprawiają, że stosuje się je w wielu różnorodnych realizacjach – zarówno tych komercyjnych, jak i prywatnych. Jak zatem przeszklenia pomagają chronić naszą planetę?

.mat. pr..

Recycling i ślad węglowy

Walka ze zmianami klimatu toczy się na wielu frontach, a jednym z narzędzi jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), dzięki której producenci mogą minimalizować wydobycie surowców, a także znacząco ograniczać zużycie energii. Procesy wytwórcze oparte na recyclingu przyczyniają się do zmniejszenia emisyjności zakładów przemysłowych oraz redukują ilość przedostających się do środowiska zanieczyszczeń. W tę koncepcję doskonale wpisuje się produkcja szkła.

– Less waste to doskonałe określenie dzisiejszej technologii produkcji rozwiązań szklanych. Nasze zakłady zostały przystosowane do tego, aby stale zwiększać odsetek stłuczki szklanej pochodzącej z recyclingu w bieżącym procesie wytwarzania szkłamówi Maciej Mańko, Marketing Manager Glassolutions Polska.Tona stłuczki jest w stanie zastąpić 1,2 tony surowca, w tym 850 kg piasku, a naszym celem jest, aby jej udział do 2030 roku wzrósł do 40%. Dzięki tej strategii będziemy w stanie znacząco zredukować emisję CO2 do atmosfery oraz zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%.

Przyjazny środowisku proces wytwarzania szkła to oddech dla planety. Odzwierciedla się bowiem w zdecydowanie niższym poziomie generowanego przez produkt śladu węglowego, a więc sumie emisji gazów cieplarnianych, związanej z jego wytwarzaniem, transportem i bieżącym wykorzystaniem. Jak to sprawdzić?

– Jednym z dowodów potwierdzających zrównoważoną produkcję szkła jest certyfikat EPD, przyznawany przez odpowiednie instytucje na podstawie analizy cyklu życia produktu (LCA)tłumaczy Maciej Mańko. – Zawiera on m.in. informacje na temat wydobycia surowców, ilości wytworzonych odpadów, zużycia wody czy wykorzystanej do produkcji energii. Co więcej, pozwala inwestorom ubiegać się o środowiskowe certyfikaty zrównoważonego budownictwa, takie jak Well, BREEAM czy LEED, podnoszące prestiż wznoszonych obiektów.

Aby jednak przeszklenia mogły w pełni sprostać obecnym wymaganiom klientów, powinny równocześnie spełniać ich oczekiwania w kontekście walorów użytkowych, funkcjonalności, a także estetyki.

.mat. pr..

Zielona wydajność

Wysokowydajne przeszklenia fasadowe szturmem podbijają dzisiejszą architekturę. Design, nowoczesny wygląd bryły, gwarancja komfortu użytkowników budynków – korzyści można mnożyć bez końca. W połączeniu ze wspomnianym ekologicznym procesem produkcji otrzymujemy przepis na wyeliminowanie wielu problemów, jakie przed sektorem budowlanym stawia XXI wiek. Można jednak pójść o krok dalej.

– W standardowych pakietach szybowych stosuje się z reguły szkło o grubości 4 mmmówi Maciej Mańko.Alternatywą dla niego staje się szkło o grubości 3 mm, pozwalające oddać do dyspozycji inwestorów produkt bardzo lekki, charakteryzujący się doskonałymi parametrami i podnoszącymi komfort naszego życia funkcjonalnościami, do którego wytworzenia potrzeba jednocześnie znacznie mniejszej ilości surowców. Przykładem jest znajdujące się w naszej ofercie szkło CLIMATOP XN LIGHT, będące o 25% lżejsze od tradycyjnych przeszkleń. Jego niższą wagę udało się osiągnąć bez straty na poziomie izolacyjności termicznej, przepuszczalności światła naturalnego, bezpieczeństwa oraz dźwiękoszczelności, a to oznacza większe korzyści dla użytkowników, jak i planety. Tak wykonane szyby zespolone idealnie wpisują się w koncepcję budownictwa lekkiego (dosłownie i w przenośni), mają bowiem o 10% niższy ślad węglowy w porównaniu do standardowych pakietów szybowych, a ich proekologiczne właściwości potwierdza wspomniana deklaracja środowiskowa produktu EPD.

Lekkie przeszklenia są rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla nowo powstających budynków, jak również tych remontowanych czy poddawanych termomodernizacji lub renowacji. W zależności od przeznaczenia obiektu, jego lokalizacji i orientacji geograficznej (która w kontekście efektywności energetycznej ma kluczowe znaczenie), pakietom szybowym można nadawać dodatkowe funkcje wpływające na jakość życia w budynkach.

– Doceniana przez klientów personalizacja produktów obejmuje dziś nawet takie rozwiązania, jak pakiety szybowe. Powierzchnia szyb w pakiecie CLIMATOP LIGHT jest pokryta specjalną warstwą tlenków metali w postaci powłoki niskoemisyjnej PLANITHERM XN, która zapewnia parametry termoizolacyjne szyby, zapobiegając ucieczce ciepła na zewnątrz. Klienci zyskują tym samym wyższy poziom komfortu termicznego, korzystnie wpływającego na ich samopoczucie czy efektywność, a także… stan portfela. Zastosowanie szyb izolujących ciepło w domach oznacza niższe rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszenie emisyjności budynku, czyli ulgę dla naszego układu oddechowego, jak i dla kondycji środowiska. CLIMATOP XN LIGHT można także komponować z innymi rodzajami szyb, np. przeciwsłonecznymi czy akustycznymi, co dodatkowo potwierdza jego uniwersalność i wynikającą z tego możliwość precyzyjnego dostosowania do oczekiwań klientów i specyfiki konkretnej realizacjipodsumowuje Maciej Mańko.

Bez wątpienia nowoczesne procesy produkcyjne stosowane w przemyśle szklarskim pozwalają tworzyć rozwiązania łączące w sobie daleko idące poszanowanie środowiska naturalnego oraz troskę o komfort użytkowników. Wysokowydajne pakiety szybowe są tego najlepszym przykładem. I to do nich należy zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość architektury.

Materiał przygotowany przez Glassolutions

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Poradnik Budowlany; s. 64
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama