Rynek

Atom w dom

Domowe elektrownie atomowe

Projekt mikroreaktora amerykańskiej firmy Ultra Safe Nuclear Corporation. Projekt mikroreaktora amerykańskiej firmy Ultra Safe Nuclear Corporation. USNC
Michał Sołowow, najbogatszy Polak, i Daniel Obajtek, najważniejszy państwowy menedżer, chcą wspólnie inwestować w małe reaktory jądrowe. Tymczasem Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, szuka atomowych okazji w rosyjskim Kaliningradzie. Ta informacja podana przez Politykę Insight wywołała nie lada sensację. O co tu chodzi?
Daniel Obajtek i Michał Sołowow. Orlen i Synthos chcą połączyć siły w rozwoju technologii jądrowych. Czy to oznacza zgodę państwa na prywatny biznes atomowy?Agencja Gazeta, East News Daniel Obajtek i Michał Sołowow. Orlen i Synthos chcą połączyć siły w rozwoju technologii jądrowych. Czy to oznacza zgodę państwa na prywatny biznes atomowy?

Fuzje i przejęcia to specjalność Daniela Obajtka. Od czasu, gdy został prezesem Orlenu, nieustannie coś przyłącza – Energę, Lotos, PGNiG, Ruch, Polska Press. Tym razem zamierza połączyć siły z koncernem najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. W ostatnich dniach czerwca Orlen i Synthos, najważniejsza spółka chemiczna w grupie Sołowowa, podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych. Chodzi o mikro- i małe modularne reaktory jądrowe – MMR (Micro Modular Reactor) i SMR (Small Modular Reactor) – czyli instalacje do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z atomu o mocy od kilku do 300 megawatów (MW).

Reaktory SMR różnią się radykalnie od współczesnych wielkich elektrowni jądrowych o mocy ok. 1000–1600 MW, które są konstrukcjami wyjątkowo skomplikowanymi. Wymagają dużej przestrzeni i potężnych budowli oraz wyśrubowanych procedur bezpieczeństwa. Tymczasem reaktory MMR i SMR są mniejsze, prostsze i lokuje się je w głębokich szybach pod ziemią, więc nie wymagają tak wielkich budowli i stref bezpieczeństwa.

Wbrew pozorom to nie jest owoc miniaturyzacji tradycyjnych reaktorów, ale zupełnie nowy, niezwykle obiecujący, kierunek rozwoju technologii jądrowej. Pracuje nad tym równolegle kilka koncernów specjalizujących się w energetyce atomowej – wyjaśnia Krzysztof Kilian, który w 2013 r. jako ówczesny prezes PGE nawiązał współpracę z amerykańską firmą NuScale Power i starał się wypromować ideę wykorzystania reaktorów SMR w polskim programie jądrowym. Bez powodzenia. – NuScale dysponowała już wówczas gotowym prototypem reaktora i przygotowywała się do jego certyfikacji, a to proces wyjątkowo złożony i długotrwały. Uważałem wtedy, że powinniśmy nawiązać współpracę.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Atom w dom"
Reklama