Rynek

Pomagamy ludziom nauki

Laureaci konkursu: od lewej: prof. Rafał Pawliczak, prof. Paweł Majak i dr Jerzy Kotlinowski. Laureaci konkursu: od lewej: prof. Rafał Pawliczak, prof. Paweł Majak i dr Jerzy Kotlinowski. MP Naukowej Fundacji Polpharmy
Od 20 lat Naukowa Fundacja Polpharmy (NFP) zajmuje się wspieraniem polskiej nauki. To jedna z największych w kraju organizacji finansujących projekty badawcze. Do tej pory przeznaczyła na ten cel blisko 27 mln zł.

Podczas uroczystości w Warszawie wręczono granty i nagrody laureatom trzech konkursów Naukowej Fundacji Polpharmy (NFP): najwyżej ocenionych projektów badawczych, stypendiów doktoranckich oraz najlepszych prac magisterskich z wydziałów farmaceutycznych uczelni medycznych. Pieniądze na granty w całości pochodzą z firmy farmaceutycznej Polpharma SA.

– To właśnie wiara w naukę towarzyszyła mi, kiedy 20 lat temu zakładałem Naukową Fundację Polpharmy – powiedział w swoim wystąpieniu online Jerzy Starak, fundator i pomysłodawca Fundacji, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA. – Nie przypuszczałem, jak wiele badań zostanie zapoczątkowanych dzięki finansowemu wsparciu przez Fundację polskich uczonych. To zaszczyt współpracować z gronem najwybitniejszych ekspertów ze środowiska medycznego i farmaceutycznego – mówił Jerzy Starak.

Najważniejszym programem realizowanym przez NFP od 2002 r. jest Konkurs na finansowanie projektów badawczych. Przez te wszystkie lata do konkursu zgłoszono 687 projektów. Granty przyznano 78 zespołom badawczym. Z tego 65 projektów zostało zakończonych, a ich efektem jest kilkanaście zgłoszeń patentowych.

Tematem XIX edycji konkursu przeprowadzonego w 2020 r. była „Modulacja przewlekłych procesów zapalnych indukowanych procesami dysbiozy”. – Dysbioza to m.in. zaburzenie składu flory bakteryjnej w jelitach. I jeśli tych bakterii jest zbyt mało lub zmienia się ich skład, to zmienia się również funkcjonowanie jelit. Mikroflora jelitowa jest pośrednio odpowiedzialna za odporność, ale dysbioza powoduje nasilenie schorzeń ogólnosystemowych, w których kluczowym mechanizmem jest stan zapalny – uzasadniała wybór tematu prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Rady Naukowej Polpharmy.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; XIX Edycja Konkursu Polpharmy; s. 71
Reklama