Rynek

Coraz mniej ziobrystów w Pekao

Uroczystość wręczenia tytułu „Człowiek roku 2006” tygodnika „Wprost”. Na zdjęciu: Zbigniew Ziobro, jego matka i brat Witold wraz z Jarosławem Kaczyńskim Uroczystość wręczenia tytułu „Człowiek roku 2006” tygodnika „Wprost”. Na zdjęciu: Zbigniew Ziobro, jego matka i brat Witold wraz z Jarosławem Kaczyńskim Adam Chelstowski / Forum
Po ponad trzech latach dominacji frakcji ziobrystów bank Pekao SA znalazł się pod kontrolą nominatów ministra aktywów Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego.

14 stycznia z Pekao odszedł doradca zarządu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Witold Ziobro. Przez lata reprezentował tam interesy swojego brata Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Odchodzi brat ministra

Witold Ziobro pracował w Pekao od połowy 2017 r. Przeszedł do banku razem ze swoim przyjacielem Michałem Krupińskim, który niedługo po repolonizacji stanął na czele Pekao (wcześniej kierował PZU, a Witold Ziobro był jego doradcą). W listopadzie 2019 r. Krupiński odszedł ze stanowiska i wyjechał do Londynu, gdzie został starszym doradcą w biurze funduszu Warbur Pincus. Ziobro pozostał na stanowisku, doradzając kolejno zarządowi pod kierownictwem Marka Lusztyna, a potem Leszka Skiby.

Czytaj także: Wojownicza strategia Ziobry

O tym, że Witold może stracić funkcję, mówiło się już od września. Pojawiły się pogłoski, że konflikt Solidarnej Polski z PiS doprowadzi do dymisji ziobrystów w Pekao. Do mediów przeciekły informacje o odejściu Ziobry z Pekao i Patrycji Koteckiej (żony ministra sprawiedliwości), członkini zarządu Link4 – spółki, która podobnie jak Pekao należała do grupy kapitałowej PZU. Jak się później okazało, do niczego takiego nie doszło, a informacje, które przedostały się do mediów, stanowiły zapewne element gry między ziobrystami a nominatami premiera i ministra aktywów Jacka Sasina. To właśnie te dwie ostatnie frakcje wysunęły wspólnie kandydaturę Leszka Skiby, byłego wiceministra finansów, na szefa Pekao, gdy w kwietniu 2020 r. ziobryści chcieli odbić stanowisko prezesa z rąk Lusztyna.

Czytaj także: Ziobrystom podobno nie chodzi o stołki. A ile ich mają?

Rezygnują też wiceprezesi Krupińskiego

Na tym nie koniec zmian. 22 grudnia z banku odszedł Marek Tomczuk, wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną. W sylwestra rezygnacje złożyli Tomasz Styczyński nadzorujący bankowość korporacyjną i inwestycyjną (odejdzie ze stanowiska 31 stycznia) oraz Grzegorz Olszewski odpowiedzialny za IT. Dwaj ostatni jako powód podali „odmienną wizję rozwoju banku” – obaj sprzeciwiali się transakcji przejęcia bliskiego upadłości Idea Banku. Tajemnicą poliszynela jest, że byli uważani za ziobrystów – Tomczuka i Styczyńskiego ściągnął do banku sam Krupiński. Ze względu na reprezentowanie różnych frakcji politycznych po odejściu Krupińskiego praca zarządu Pekao nie układała się jednak najlepiej.

Czytaj także: Plan Zdzisława? Nacjonalizacja Idea Banku

Do zarządu wejdzie były minister finansów

Na miejsce odwołanych wiceprezesów przychodzą nowi. W Polityce Insight już w październiku pisaliśmy, że do zarządu Pekao chciał wejść Jerzy Kwieciński, były minister inwestycji i rozwoju, a później minister finansów i szef PGNiG. Ostatecznie osiągnął swój cel – formalnie do kierownictwa Pekao wejdzie 1 lutego. Oznacza to wzmocnienie wpływów premiera, ponieważ to z nim kojarzony jest Kwieciński. Dwaj pozostali wiceprezesi awansowali z wewnątrz Pekao – to Błażej Szczecki, wcześniej pełnomocnik ds. transformacji i strategii, a także Wojciech Werochowski, dyrektor pionu produktów kredytowych dla klienta indywidualnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną