Rynek

Wodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy

Wodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy Wodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy Materiały MPWiK
Aglomeracja Warszawska posiada ponad 4 300 km sieci wodociągowej, którą każdego dnia do 2,5 mln mieszkańców dostarczana jest uzdatniona woda. O jej jakość i transportujących ją przewodów dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., które wspiera warszawiaków także podczas miejskich inicjatyw, gasząc ich pragnienie latem oraz rozgrzewając herbatą zimą.

MPWiK to jedna z największych i najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce. Każdego dnia jej pracownicy dbają o wysoką jakość wody płynącej w kranach oraz bezpieczny odbiór ścieków. Liczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury, pozwalają spółce na dotarcie z usługami komunalnymi do coraz szerszej grupy odbiorców.

Miliony litrów orzeźwiającej wody

Z usług MPWiK codziennie korzysta ok. 2,5 mln mieszkańców aglomeracji. W nowoczesnych zakładach MPWiK: Centralnym (SUW „Filtry” i SUW „Praga”) i Północnym codziennie uzdatnia się ponad 350 mln litrów wody. By była smaczna i bezpieczna, stosowany jest wieloetapowy proces jej uzdatniania, rozbudowany w ostatnich latach o zaawansowane technologie ozonowania pośredniego oraz filtracji na węglu aktywnym.

Wodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicyMateriały MPWiKWodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy

Jakość pod kontrolą

Sieć wodociągowa aglomeracji warszawskiej liczy ponad 4300 km. Pracownicy MPWiK regularnie kontrolują stan przewodów, a także czyszczą je i płuczą. Dzięki temu woda dostarczana mieszkańcom ma wysokie parametry jakościowe. W 2019 r. wykonano ponad 41 500 płukań, a długość wyczyszczonych przewodów wodociągowych to 223 km.

Skuteczność tych działań jest weryfikowana przez laboratoria spółki. Rocznie przeprowadzanych jest ponad 170 tys. analiz próbek wody pobieranych w chwili ujęcia, na każdym etapie procesu uzdatniania, a także z sieci wodociągowej.

Rozbudowa sieci wodociągowej

MPWiK, wypełniając zadania spółki komunalnej, wspiera działania Prezydenta m.st. Warszawy i Urzędu w zakresie zrównoważonego rozwoju stolicy. W 2019 r. spółka wybudowała ok. 24 km nowej sieci wodociągowej i ponad 17 km kanalizacji. Inwestycje objęły wszystkie dzielnice miasta, z uwzględnieniem tych, w których trwa intensywny rozrost zabudowy mieszkaniowej i usługowej. Były to głównie: Białołęka, Wilanów, Wawer oraz Mokotów.

Kluczowym działaniem przedsiębiorstwa jest także regularna dbałość o istniejącą już sieć. W 2019 r. została przeprowadzona modernizacja blisko 6,5 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii bezwykopowych.

Działania te będą kontynuowane – w ramach wieloletniego planu inwestycyjnego do 2025 r. spółka planuje wybudować bądź wymienić ponad 1200 km przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych w stolicy i okolicznych gminach. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczono blisko 1 mld zł.

Ekologia wpisana w misję spółki

Jednym z priorytetów MPWiK jest ochrona środowiska, co stara się czynić m.in. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W 2019 r. w oczyszczalniach ścieków spółki wyprodukowano 38 408 MWh energii elektrycznej, co pokrywa ok. 20% jej zapotrzebowania na energię. Do końca 2022 r. planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej o łącznej pow. 10 ha, która pozwoli na zwiększenie udziału tzw. „zielonej energii” do 25%.

Wodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy; fot. Krzysztof Kobus/Travelphoto.plKrzysztof Kobus/Travelphoto.plWodociągi Warszawskie na bieżąco służą mieszkańcom stolicy; fot. Krzysztof Kobus/Travelphoto.pl

Bliski kontakt z lokalną społecznością

Jednym z czołowych projektów przedsiębiorstwa w 2019 r. była instalacja kolejnych źródełek z warszawską kranówką. Od momentu uruchomienia programu zamontowano ich 364, w tym 268 w szkołach, 69 w budynkach użyteczności publicznej, takich jak Centrum Nauki Kopernik, Lotnisko Chopina, a 27 stanęło w przestrzeni miejskiej.

Warszawska kranówka od lat gości też na wielu imprezach miejskich. W 2019 r. było to ponad 380 wydarzeń, podczas których mieszkańcy i turyści wypili ok. 58 000 litrów wody z beczkowozów MPWiK.

Oprócz promowania picia wody z kranu oraz zdrowego trybu życia, Wodociągi Warszawskie edukują dzieci i dorosłych w zakresie oczyszczania ścieków. Spółka prowadzi m.in. kampanię „Sedes to nie kosz na śmieci”, w ramach której w 2019 r. stworzyła grę internetową „Przygody Klozeciaka”. Corocznie organizowane są też warsztaty dla najmłodszych „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” – w tym roku uczestniczyło w nich blisko 4230 uczniów.

Wszystkie działania MPWiK, od codziennych prac eksploatacyjnych, przez aktywności edukacyjne, po wielomilionowe inwestycje, są realizowane z myślą o mieszkańcach, by zapewnić im jak najwyższy komfort życia w mieście.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Artykuł sponsorowany; s. 78
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama