W budownictwie jednorodzinnym króluje tradycja, stawia się głównie domy murowane. Inwestorzy, którzy w ubiegłym roku szukali materiałów albo wykonawców robót za pośrednictwem serwisu Oferteo.pl, zamierzali budować domy z cegły (41 proc. korzystających z serwisu) albo z bloczków z betonu komórkowego (ponad 33 proc.). Udział tych technologii w rynku jest od kilku lat prawie taki sam. Zmieniają się jednak materiały: z roku na rok są lepsze.
Pustak ceramiczny TERMOton P+W 44 ma współczynnik przenikania ciepła U=0,2, czyli zbudowana z niego ściana spełnia wymagania, które będą obowiązywały dopiero po 2020 r. Producent, Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary, dostał za tę cegłę złoty medal na ubiegłorocznych targach Budma. Na tegorocznej Budmie przyznano mu złoty medal za cegłę jeszcze cieplejszą: pustak TERMOton P+W 25 Diament, dla którego współczynnik U=0,17.
Uwaga na mostki!
Producenci ostro ze sobą konkurują i mają dla zwolenników ciepłych domów coraz więcej propozycji. Jednowarstwową ścianę w standardzie z 2021 r., bez dodatkowego ocieplenia, można wymurować na przykład z pustaków ceramicznych Porotherm 44 T Profi (U=0,18) albo z betonu komórkowego YTONG Energo (U=0,19). Problem stanowi jednak wykonawstwo: ściana jednowarstwowa musi być postawiona szczególnie starannie, fachowo, żeby między pustakami albo bloczkami nie powstawały mostki termiczne, przez które będzie uciekać ciepło. Mostki powodują zawilgocenie ścian, pojawianie się pleśni. Tymczasem przyszły właściciel domu zwykle nie wie, czy ekipa budowlana jest rzeczywiście tak dobra, jak sama zapewnia. Dlatego bezpieczniej wybrać ścianę dwuwarstwową, w której błędy wykonawców znikną pod warstwą styropianu albo wełny mineralnej.