Nagrody Naukowe

Małgorzata Telesińska

Dr inż. arch. Małgorzata Telesińska finalistką Nagród Naukowych 2024

Dr inż. arch. Małgorzata Telesińska Dr inż. arch. Małgorzata Telesińska Leszek Zych / Polityka
Zajmuje się rzeczywistą dostępnością architektoniczną, skupiając się na potrzebach przestrzennych osób z niepełnosprawnością wizualną.

Rocznik 1990. Katedra Architektury i Sztuk Wizualnych Politechniki Wrocławskiej.

Główny temat jej badań to dostępność architektoniczna wraz ze zmianami w podejściu do projektowania uniwersalnego. Jednym z podnoszonych przez nią pytań jest to, w jakim stopniu budynki i przestrzenie są faktycznie dostępne – poza formalnym spełnieniem zaleceń i przepisów prawnych. Uwzględnia przy tym wszystkich użytkowników, a zwłaszcza osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

W swoich pracach dr Telesińska zidentyfikowała zakres wdrożeń rozwiązań wspomagających funkcjonowanie ludzi ze szczególnymi potrzebami. Wykazała ponadto, że pomimo braku precyzyjnych wytycznych ze strony inwestorów architekci mają niewykorzystany potencjał wprowadzania zmian w tym zakresie.

Obecnie skupia się na potrzebach przestrzennych osób z niepełnosprawnością wzrokową, a także bada możliwości, jakie oferują nowatorskie urządzenia w kontekście poprawy dostępności architektonicznej. Jej prace wpisują się w obszar analiz interakcji człowiek–komputer (Human-Computer Interaction) oraz obliczeń skoncentrowanych na człowieku (Human-centered computing – chodzi o stawianie potrzeb, możliwości i ograniczeń ludzi w centrum procesu tworzenia i rozwoju technologii).

Dr Telesińska jest też autorką innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierających mobilność i motorykę osób z niepełnosprawnościami. Jej projekty są na etapie testowania prototypów i przygotowywania wniosków patentowych. Badaczka podkreśla istotność tych działań w kontekście starzejącego się społeczeństwa i poprawy jakości życia.

Reklama
Reklama