Nagrody Naukowe

Krzysztof M. Wilczyński

Dr n. med. Krzysztof M. Wilczyński finalistą Nagród Naukowych 2024

Dr n. med. Krzysztof M. Wilczyński Dr n. med. Krzysztof M. Wilczyński Leszek Zych / Polityka
Opracowuje metody, które uproszczą i przyspieszą rozpoznawanie takich zaburzeń neurorozwojowych u dzieci jak autyzm, zespół Tourette’a czy ADHD.

Rocznik 1991. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Jest adiunktem w Katedrze i Oddziale Klinicznym Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Sosnowcu. Skupia się na diagnozowaniu i wsparciu dzieci neuronietypowych: ze spektrum autyzmu, zespołem Tourette’a oraz ADHD. Jego celem jest opracowanie metod, które uproszczą, przyspieszą i wystandaryzują rozpoznawanie tych zaburzeń. Psychiatria dziecięca, a zwłaszcza ta jej część, która zajmuje się zaburzeniami neurorozwojowymi, jest specjalizacją skrajnie deficytową i wsparcie okazywane coraz liczniejszej grupie pacjentów od najmłodszych lat stało się kluczowe z punktu widzenia społecznego. Zainteresowania naukowe dr. Wilczyńskiego obejmują także opracowanie we współpracy z Politechniką Śląską aplikacji umożliwiającej ilościową i jakościową analizę mimiki pacjenta, mogącej wskazać na zaburzenia z zakresu spektrum autyzmu.

Drugim obszarem jego pracy jest genetyka zaburzeń psychicznych. Z zespołem Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego oraz Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki próbuje wyjaśnić rolę dwóch białek (oksytocyny i wazopresyny) w rozwoju deficytów społecznych w przebiegu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wychodzi z założenia, że uzyskane wyniki pozwolą opracować nowe metody diagnozy i terapii, które poprawią jakość życia osób z tymi zaburzeniami.

Reklama
Reklama