Nauka

Biada bladawcom

Biada bladawcom! Czyli o myślących maszynach, które realizują własne cele. To nas czeka?

Do powstania jakiegoś elektronicznego „rozumu autonomicznego” może dojść zaskakująco szybko. Do powstania jakiegoś elektronicznego „rozumu autonomicznego” może dojść zaskakująco szybko. Marcin Bondarowicz
Koegzystencja dwóch rozumów – ludzkiego i pozaludzkiego? To, co w czasach Lema dawało się przewidzieć tylko teoretycznie, dziś staje się rzeczywistością.
Futurystyczny android. Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencjęantyka/PantherMedia Futurystyczny android. Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję

W czaszce każdego człowieka znajduje się urządzenie zdolne do myślenia kreatywnego i obdarzone świadomością. Oparte na sieciach neuronowych, przy niewielkich rozmiarach bardzo skomplikowane i wydajne. Niestety skonstruowane drogą ewolucji z dość kiepskiego i nietrwałego materiału. Widać coraz wyraźniej, że dzięki wytężonej pracy iluś takich urządzeń może powstać urządzenie również obdarzone świadomością, ale, po pierwsze, zrobione z lepszego, może nawet wiecznotrwałego materiału; po wtóre, nieskończenie sprawniejsze w operacjach związanych z myśleniem; po trzecie, zdolne do powielania się, rekonstrukcji i samoformowania. Zdolność do uczenia się i wewnętrznej rekonstrukcji jest już obecnie wbudowana w systemy sztucznej inteligencji, więc świadomość, i to o parametrach trudnych do wyobrażenia, może powstać w takim urządzeniu niezależnie, a nawet wbrew woli jego konstruktorów.

Świadomość to poczucie własnej odrębności i rozumności, również wartości. To możliwość posiadania własnych celów i dążenie do ich realizacji. To także zdolność do emocji i możliwość doznawania cierpień. I wreszcie – możliwość komunikowania się z innymi istotami świadomymi. W takie cechy wedle powszechnych wyobrażeń wyposażona jest świadomość ludzka. Czy również pozaludzka?

Już za 20 lat

Dzięki naukom kognitywistycznym coraz więcej wiemy o tym, jakie elementy, czynniki i procesy materialne w naszym mózgu są podstawą myślenia. W coraz większym stopniu potrafimy te elementy i procesy imitować. Te właśnie imitacje posłużyły do konstruowania czegoś, co nazywamy sztuczną inteligencją.

Rozwój tych systemów postępuje już w błyskawicznym tempie. Do powstania jakiegoś elektronicznego „rozumu autonomicznego” może więc dojść zaskakująco szybko.

Ray Kurzweil, słynny amerykański naukowiec, informatyk i futurolog, w najnowszej książce „Osobliwość coraz bliżej” rysuje perspektywę optymistyczną.

Polityka 52/53.2024 (3495) z dnia 17.12.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Biada bladawcom"
Reklama