Nauka

Czas na menopauzę

Menopauza: czas zmienić myślenie. Ciało szykuje się na nią długo przed „złotą jesienią”

W artykułach naukowych i pismach branżowych coraz częściej mówi się nie o menopauzie, lecz o stopniowym redukowaniu aktywności jajników, czyli tranzycji menopauzalnej. W artykułach naukowych i pismach branżowych coraz częściej mówi się nie o menopauzie, lecz o stopniowym redukowaniu aktywności jajników, czyli tranzycji menopauzalnej. IgorVetushko / PantherMedia
1,1 mld kobiet na świecie przechodzi teraz lub przeszło klimakterium. Wciąż jednak się je stygmatyzuje, lekceważy ich objawy i straszy skutkami terapii hormonalnej. Warto byłoby to zmienić.
Ciężar odpowiedzialności za zwiększanie świadomości na temat menopauzy nie powinien spoczywać wyłącznie na kobietach.Mirosław Gryń Ciężar odpowiedzialności za zwiększanie świadomości na temat menopauzy nie powinien spoczywać wyłącznie na kobietach.

„Brak świadomości społecznej i niezrozumienie sprawiają, że wiele kobiet znosi menopauzę w cichym cierpieniu” – piszą naukowczynie i ginekolożki Zoe Schaedel oraz Janice Rymer na łamach prestiżowego „The Lancet”. – „Tymczasem jest ona naturalną konsekwencją upływu czasu dla 50 proc. populacji. Wiele społeczeństw, a także systemów opieki zdrowotnej zdaje się nie uznawać tego faktu. Temat zaniedbywano i przemilczano przez długi czas”.

W 2023 r. w „Journal of Womens’ Health” podano, że 83 proc. kobiet, które już nie miesiączkują, czuje się stygmatyzowanych. To wrażenie dotyczy i życia prywatnego, i zawodowego (np. wtedy, gdy uderzenia gorąca zdarzają się w czasie spotkań służbowych), i nie tylko (choćby kiedy przez ginekologów są traktowane jak pacjentki, którymi nie trzeba się szczególnie interesować, bo ich okres rozrodczy się zakończył). Skutek jest taki, że więcej niż jedna na trzy kobiety swoich symptomów się wstydzi.

Koresponduje to z danymi z raportu Opinium Research z 2021 r. Aż jedna trzecia kobiet stara się ukrywać objawy klimakterium w miejscu pracy – nie tylko uderzenia gorąca, ale też migreny, bóle stawów czy spadki nastroju spowodowane zaburzeniami snu. A trzy na cztery odczuwają przynajmniej jedną z tych dolegliwości – podają autorzy pracy z „Nature Reviews Endocrinology” z 2022 r.

Koniec milczenia

Dodatkowych odpowiedzi na pytanie, dlaczego mimo to kobiety milczą, dostarczają wyniki badań opublikowanych w 2022 r. na łamach „Proceedings of Academy of Management”. Ich autorki – badaczki z m.in. Penn State University, Oklahoma State University i University of Arizona – przeprowadziły dwa eksperymenty. W pierwszym uczestników poproszono o opisanie wrażenia dotyczącego hipotetycznego nowego współpracownika.

Polityka 43.2024 (3486) z dnia 15.10.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas na menopauzę"
Reklama