Szczepionka na nowotwory to tylko jeden z projektów, nad którymi pracują polscy badacze w ramach Międzynarodowych Agend Badawczych finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, w skrócie MAB FENG.
W ramach tego przedsięwzięcia wspierane jest powstanie lub rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych, w których możliwe będzie osiągnięcie doskonałości naukowej i konkurencyjności. Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej właśnie (w poniedziałek 19 sierpnia) otwiera kolejny nabór wniosków na Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Wnioski mogą składać organizacje badawcze, wskazując Głównego Wykonawcę Projektu, czyli osobę posiadającą stopień naukowy, która jest głównym autorem merytorycznej koncepcji wniosku, wykonawcą części zadań w projekcie i liderem jednego z zespołów badawczych.
Finansowanie można otrzymać na prace badawczo-rozwojowe, obejmujące badania przemysłowe, lub eksperymentalne prace rozwojowe, jeśli są realizowane we współpracy z co najmniej jedną zagraniczną jednostką naukową i obejmują zakres tematyczny mieszczący się w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).
Środki są przyznawane w drodze konkursu. Jeden projekt może otrzymać maks. 30 mln zł. Łączny budżet wynosi aż 120 mln zł.
Nabór trwa od 19 sierpnia do godz. 16 w poniedziałek 16 września.
Informacji na temat naboru udzielają: dr inż. Anna Skarżyńska (skarzynska@fnp.org.pl) oraz dr inż. Kasper Marchlewicz (marchlewicz@fnp.org.pl). Więcej szczegółów również na stronie fundacji.
W ramach poprzedniej perspektywy funduszy unijnych POIR (2014-2020) współfinansowane były następujące Międzynarodowe Agendy Badawcze:
• Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER) Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk
• Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego (ICCVS)
• Międzynarodowa Agenda Badawcza ReMedy Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN
• Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu BRAINCITY Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN
• Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną MagTop w Instytucie Fizyki PAN
• Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
***
W ramach podkastowego cyklu „Nauka dla innowacji” na naszych wirtualnych łamach publikowaliśmy rozmowy z wybitnymi polskimi naukowcami, laureatami programu Międzynarodowe Agendy Badawcze, prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Zachęcamy do słuchania i aplikowania.