Nauka

Szaleństwo tropików

Szaleństwo tropików. Jak upał wpływa na naszą psychikę, mózg i... wyroki sądów

Im większy upał, tym szybsza reakcja świadcząca o zdenerwowaniu. Im większy upał, tym szybsza reakcja świadcząca o zdenerwowaniu. Rapideye / Getty Images
W czasie nieznośnego gorąca odnotowuje się więcej przestępstw, kryzysów psychicznych i zachowań agresywnych, a sądy wydają surowsze wyroki.
Dlaczego niska temperatura nie prowadzi do takiej irytacji jak wysoka?Aliraza Khatri/Getty Images Dlaczego niska temperatura nie prowadzi do takiej irytacji jak wysoka?

„Fale upałów wpływają na funkcjonowanie całego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ modyfikują zachowania przestępców, policjantów i sędziów, a także prawdopodobnie obrońców” – twierdzą naukowcy ze Stanford University, autorzy niedawnego badania, którego wyniki opublikowano w maju na łamach czasopisma recenzowanego „PNAS Nexus”. W pracy tej badacze dowiedli na przykład, że w gorętsze dni sędziowie rzadziej umarzają sprawy i zasądzają surowsze wyroki. Taka korelacja wydaje się z jednej strony intuicyjna, ale z drugiej – naciągana. Czy to możliwe, że na tak poważne kwestie wpływa temperatura otoczenia?

Upał a zachowanie

Podobnych prac naukowych – dowodzących związku między upałami a ludzkimi reakcjami i decyzjami – jest znacznie więcej. Część z nich ma już swoje lata. Na przykład w 1967 r. przeprowadzono typowy jak na tamte czasy eksperyment. Zamknięto grupę wolontariuszy w pomieszczeniu, podkręcano ogrzewanie i sprawdzano, co się stanie. Oczywiście w miarę jak temperatura rosła, wzrastała też liczba konfliktów pomiędzy uczestnikami doświadczenia.

Nieco bardziej postępowe, ale równie przewidywalne w swoich konkluzjach badanie wykonano w 1986 r. Analizowano w nim związek między temperaturą otoczenia a zachowaniem kierowców. Badacze podjeżdżali do sygnalizacji świetlnej i czekali na zielone światło. Gdy jednak już się zapaliło, nie ruszali z miejsca, prowokując stojących z tyłu kierowców do użycia klaksonu. Zmierzyli czas, jaki mijał od zmiany świateł do pierwszego zatrąbienia. Wyniki nie były zaskakujące: im większy upał, tym szybsza reakcja świadcząca o poirytowaniu.

Dopiero w XXI w. zaczęto patrzeć nieco bardziej wielkoskalowo na związki pomiędzy temperaturą a zachowaniem człowieka. W 2011 r.

Polityka 26.2024 (3469) z dnia 18.06.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Szaleństwo tropików"
Reklama