Nauka

Sztuczna inteligencja: słowo roku 2023. Poznajcie ją bliżej. Ona was już zna

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Polityka
Samo wyrażenie w języku jest obecne od kilkudziesięciu lat, ale dziś to już nie futurologia – sztuczna inteligencja (AI) to element naszego życia.

Kapituła plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego wybrała jako słowo roku wyrażenie „sztuczna inteligencja”. Na drugim miejscu znalazły się „wybory”, a na trzecim ex aequo „inflacja” i „posłanka”. Inne słowa zgłoszone przez kapitułę to: „marsz”, „marszałek rotacyjny”, „ministra”, „opozycja” oraz „patodeweloperka”.

Jednocześnie swoje słowo roku wybierali internauci, których werdykt był zbliżony do decyzji kapituły. Zwyciężyły „wybory”, „sztuczna inteligencja” uplasowała się na drugim miejscu, a „inflacja” na trzecim.

Warto przypomnieć, że już dwa miesiące temu leksykografowie brytyjskiego słownika Collinsa za najważniejsze słowo 2023 r. uznali „artifficial intelligence”, czyli właśnie „sztuczną inteligencję”.

Sztuczna inteligencja będzie konkurencją na rynku pracy?Stokkete/ShutterstockSztuczna inteligencja będzie konkurencją na rynku pracy?

Skąd ta nagła popularność? W języku angielskim samo wyrażenie jest obecne od lat 50. XX w., a w polszczyźnie – dzięki Stanisławowi Lemowi – od lat 80. Tylko że dziś to już nie futurologia – sztuczna inteligencja (AI) to element naszego życia. Nie tylko zbiera w sieci informacje nasz temat, ale także ocenia podania o pracę, pisze wypracowania, tworzy sztukę, wspiera leczenie pacjentów, pracę naukowców i nie tylko. To wszystko budzi naszą fascynację, ale też niepokój. Sztuczna inteligencja to wróg czy przyjaciel? Użyteczne narzędzie czy śmiertelne zagrożenie? A może oba?

Dziennikarze „Polityki” od dawna śledzą jej rozwój. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy internetowe wydanie specjalne z wybranymi materiałami o AI, które ukazały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, ale nie straciły na aktualności. Dzięki nim pokazujemy, na jak wiele sfer naszego życia już dziś wpływa AI, i zastanawiamy się, jaka czeka nas wspólna przyszłość. O sztucznej inteligencji warto wiedzieć jak najwięcej – wszak ona już zdążyła poznać nas bliżej.

Zapraszamy do lektury specjalnego wydania cyfrowego „Sztuczna inteligencja”!

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama