Nauka

Mądrze dbaj o trzmiela swego

Mądrze dbaj o trzmiela swego. Jak uprawiać ogród, by nie szkodzić przyrodzie?

„Pszczół nie obchodzi przecież, skąd dana roślina pochodzi, tylko czy ma pyłek i nektar, który mogą zebrać.” „Pszczół nie obchodzi przecież, skąd dana roślina pochodzi, tylko czy ma pyłek i nektar, który mogą zebrać.” Shutterstock
Rodzime gatunki roślin przynoszą owadom więcej korzyści – w końcu współpracują ze sobą od paru tysięcy lat i przystosowały się do siebie. O ogrodnictwie przyjaznym zwierzętom i ludziom mówi biolog prof. Dave Goulson.
„Niektóre trzmiele charakteryzują się wyjątkowo długimi języczkami. Specjalizują się w pobieraniu nektaru od naparstnic, które mają bardzo głębokie kwiaty.”Shutterstock „Niektóre trzmiele charakteryzują się wyjątkowo długimi języczkami. Specjalizują się w pobieraniu nektaru od naparstnic, które mają bardzo głębokie kwiaty.”

WOJCIECH MIKOŁUSZKO: – Rejony podmiejskie są bardziej przyjazne dla pszczół i innych owadów niż tereny wiejskie – pisze pan w swojej najnowszej książce. To wbrew intuicji.
DAVE GOULSON: – Łowiłem kiedyś owady w południowej Polsce i wiem, że macie tam obszary wiejskie niewiarygodnie bogate przyrodniczo. W Wielkiej Brytanii, większości krajów Europy Zachodniej i Południowej, a zapewne i w wielu rejonach waszego kraju rolnictwo ma dziś charakter przemysłowy. Oznacza to ogromne pola, monokultury roślin uprawnych oraz mnóstwo pestycydów i nawozów sztucznych. To jedne z najważniejszych przyczyn spadku różnorodności biologicznej. W ogrodach, obszarach podmiejskich jest ona zazwyczaj lepiej zachowana.

Zazwyczaj.
Cóż, niektórzy w weekendy jeżdżą do wielkich centrów ogrodniczych i ładują wózek do pełna sztucznymi nawozami oraz kompostem opartym na torfie. Do tego dokładają spryskane pestycydami rośliny w jednorazowych plastikowych doniczkach. Bywa jeszcze gorzej – używają plastikowej trawy i sztucznych kwiatów. Ich ogród staje się miejscem sterylnym, bezużytecznym dla przyrody, który wywiera negatywny wpływ na planetę.

Ja mam na myśli ogrody pełne dzikich kwiatów, z oczkami wodnymi i własnym kompostem. One są zachwycającymi miejscami z tysiącami gatunków flory i fauny. Do tego każdy ma trochę inny charakter – zwierzęta, które nie znajdą pożywienia w jednym, mogą go odszukać w drugim. Dotyczy to z pewnością np. moich ulubionych organizmów: trzmieli. Prowadziliśmy badania, w których ich młode gniazda umieszczaliśmy na terenie wiejskim albo w podmiejskim ogrodzie. Te drugie rosły znacznie szybciej i produkowały zdecydowanie więcej królowych.

Jakie rośliny powinno się uprawiać, aby przyciągnąć do ogrodu trzmiele i inne pszczoły?

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Mądrze dbaj o trzmiela swego"
Reklama