Nauka

Ziemia-bis?

Układ planetarny Gliese 581. Wizja artysty. © ESA Układ planetarny Gliese 581. Wizja artysty. © ESA
Uczonym udało się zaobserwować planetę spoza Układu Słonecznego, która niezwykle przypomina Ziemię.

No i mamy astronomiczną sensację - uczonym po raz pierwszy udało się zaobserwować planetę znajdującą się poza Układem Słonecznym, która niezwykle przypomina Ziemię. Do tego stopnia, że jej powierzchnię mogą częściowo pokrywać oceany płynnej wody - z obliczeń wynika bowiem, że temperatura waha się tam od 0 do 40 stopni Celsjusza!

Nowoodkryta planeta ma promień zaledwie półtora razy większy od naszej i pięciokrotnie większą masę. Dotychczas zaobserwowane skaliste planety (znaleziono również wiele gazowych gigantów, podobnych do Jowisza czy Saturna) były sporo większe od Ziemi. Dlatego za najbardziej ją przypominający obiekt uchodziła planeta oznaczona w katalogach jako OGLE-2005-BLG-390Lb - 5,5 razy większa od Ziemi i o temperaturze powierzchni wynoszącej -220 stopni Celsjusza. Takie warunki na pewno nie sprzyjają powstaniu życia. Ale na odkrytej właśnie planecie, jeśli rzeczywiście jest tam woda, mogło się ono pojawić się.

To, co zdecydowanie odróżnia ją od Ziemi, to gwiazda wokół której krąży - jest to tzw. czerwony karzeł (oznaczony w katalogach astronomicznych jako Gliese 581), czyli mała i dość chłodna gwiazda. Potrafi jednak ogrzać swojego skalistego satelitę - planeta krąży wokół niej 14 razy bliżej niż Ziemia wokół Słońca. Dlatego obiegnięcie własnej gwiazdy zajmuje Ziemi-bis tylko 13 dni.

Oprócz niej, wokół Gliese 581 krążą dwie inne planety - jedna 15 razy masywniejsza od Ziemi i druga 8 razy większa. Cały ten układ planetarny znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi, stosunkowo blisko Słońca - niewiele ponad 20 lat świetlnych. A został on odkryty przez międzynarodową grupę astronomów ze Szwajcarii, Francji i Portugalii. Do prowadzenia obserwacji wykorzystali oni teleskop o średnicy zwierciadła wynoszącej 3,6 metra, który znajduje się w obserwatorium ESO La Silla (ESO to skrót od European Southern Observatory, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe).

Reklama