Nauka

Rozbierz się, to nie powiem ci, kim jesteś

Rozbierz się, to nie powiem ci, kim jesteś. Zagadki płci

Istnieje wiele czynników mogących wtłoczyć organizm na tory określonej płci. Istnieje wiele czynników mogących wtłoczyć organizm na tory określonej płci. Shutterstock
Doniesienia naukowe z ostatnich lat udzielają znacznie bardziej złożonych niż kiedyś odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki „włączają” i „podtrzymują” płeć biologiczną.
U aligatorów i części żółwi, po złożeniu przez samicę jaj, płeć zarodków jest „zerowa”. W zależności od warunków pogodowych (zwłaszcza temperatury) wykluwają się samce lub samice.Shutterstock U aligatorów i części żółwi, po złożeniu przez samicę jaj, płeć zarodków jest „zerowa”. W zależności od warunków pogodowych (zwłaszcza temperatury) wykluwają się samce lub samice.

Na początku tego roku znany brytyjski biolog ewolucyjny, popularyzator nauki i ateizmu prof. Richard Dawkins włożył kij w mrowisko. Opublikował na łamach opiniotwórczego czasopisma „Areo Magazine” artykuł „Rasa to kontinuum. Płeć jest cholernie binarna” (jego polskie tłumaczenie można przeczytać na stronie: www.listyznaszegosadu.pl), który wywołał gorącą dyskusję. W tekście uczony przeplata aktualne wątki społeczno-polityczne ze wspomnieniami z rodzinnej farmy oraz z podstawami genetyki mendlowskiej i darwinizmu. A przede wszystkim stara się dowieść, iż płeć nie ma stanów pośrednich, a jedynie stan numer jeden, czyli samiec, lub stan numer dwa, czyli samica. Jeden i drugi – zdaniem autora – łatwo zidentyfikować, gdyż wystarczy spojrzeć na budowę ciała danego osobnika. Aby dowieść słuszności swojego punktu widzenia, Dawkins powołuje się na szereg argumentów i metafor, z których jedne są bardziej racjonalne, a inne mniej.

Typy rozrodcze

Czy rzeczywiście płeć zawsze jest „cholernie binarna” – jak twierdzi brytyjski naukowiec – i tak prosto da się ją u każdego określić? Kilka miesięcy temu na łamach czasopisma „Evolution” ukazała się publikacja dotycząca odkrycia trzech płci u organizmów z gatunku Pleodorina starrii. Zaliczany jest on do wielokomórkowych alg, czyli do grupy eukariontów (posiadaczy jądra komórkowego, a więc wszystkich organizmów poza bakteriami i archeowcami, które nie są roślinami). Algi są bardzo stare ewolucyjnie i – zdaniem autorów publikacji – 650 mln lat temu utorowały drogę do rozwoju wielu organizmów, w tym odległych przodków współczesnych kręgowców. Uczeni uważają, że bliższe poznanie gatunków, takich jak P. starrii, może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące genezy i okoliczności powstania płci.

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozbierz się, to nie powiem ci, kim jesteś"
Reklama