Nauka

Cofanie zegara

Jeff Bezos szuka „eliksiru nieśmiertelności”

Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Mirosław Gryń / Polityka
Altos Labs, firma biotechnologiczna, założona m.in. przez twórcę Amazona, zamierza prowadzić badania na rzecz przywrócenia zdrowia i wytrzymałości ludzkich komórek. Czy to droga do uzyskania „eliksiru nieśmiertelności”?
Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.Shutterstock Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.

Od tysięcy lat żyjemy w przeświadczeniu, że choroby, starość oraz śmierć są jak trzy napędzające się nawzajem zębatki. Człowiek choruje, bo się starzeje, staje się stary, gdyż zgromadził wiele chorób; musi umrzeć, ponieważ się postarzał i jest schorowany. Nieuchronne, obarczone chorobami podążanie w stronę śmierci jest tak głęboko zakorzenione w kulturze, że każda próba przełamania tego schematu traktowana jest jak zabawa w Boga, świadectwo pychy i droga do zguby. Stopniowo jednak padają kolejne bastiony tej wiary. Starość zmieniła definicję i pozycję na chronometrze: nie zaczyna się już koło czterdziestki, lecz dwie–trzy dekady później. Czy to samo spotka śmierć? Czy obecne pokolenie zdoła zrozumieć i obłaskawić zegar biologiczny?

Współczesna biotechnologia nie tylko zadaje te pytania, ale też intensywnie pracuje na rzecz uzyskania odpowiedzi. Jeszcze aktywniej działają w tym obszarze organizacje, które pragną przełożyć doniesienia naukowe na praktyczne zastosowania. Jedną z nich jest powołana niedawno do życia firma Altos Labs, o której zrobiło się głośno głównie za sprawą rozpoznawalnych inwestorów, do których należą m.in. Jeff Bezos (uznawany za najbogatszego człowieka na świecie; były CEO Amazona) oraz Jurij Milner (włożył pieniądze m.in. w Facebooka, Airbnb, Spotify czy WhatsApp). Czy działalność tej organizacji to nowe, bo odpowiednio zasilone pieniędzmi, oblicze nauki, czy kapryśny sen miliarderów (Bezos ma 58 lat, Milner 61) o nieśmiertelności?

Ekscentryczni miliarderzy znani są z powoływania do życia kontrowersyjnych projektów. Z drugiej jednak strony obraz działalności organizacji kształtowany jest przez media, które często wyolbrzymiają i stosują uproszczenia. Nie inaczej stało się w tym przypadku. Ani w notatce prasowej, ani na oficjalnej stronie Altos Labs, ani w jakiejkolwiek wypowiedzi ich przedstawicieli nie znajdziemy informacji na temat tego, że celem organizacji jest – jak pisało wielu dziennikarzy – pokonanie śmierci czy dążenie do nieśmiertelności.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Cofanie zegara"
Reklama