Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Wkrótce po wykryciu wariantu omikron firmy farmaceutyczne ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowymi wersjami szczepionek. Tylko czy na pewno są one potrzebne? Wkrótce po wykryciu wariantu omikron firmy farmaceutyczne ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowymi wersjami szczepionek. Tylko czy na pewno są one potrzebne? HayDmitriy / PantherMedia
Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Sam fakt, że wkrótce po wykryciu omikrona firmy farmaceutyczne ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowymi wersjami szczepionek, nie dziwił ani o czymkolwiek nie przesądzał. To rutynowe postępowanie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje kolejny wariant jako budzący obawy (ang. variant of concern), a do takich zaliczono omikron. Zaletą technologii mRNA jest to, że samo zaprojektowanie nowej wersji szczepionki zajmuje kilkanaście minut. Jeśli mamy wiedzę o biologii molekularnej patogenu, to aby napisać układ sekwencji kodującej odpowiednie białko kolca, wystarczy nam kilka chwil pracy na komputerze. Więcej czasu zabiera oczywiście wyprodukowanie dawek pilotażowych, nie mówiąc już o skalowaniu produkcji do poziomu masowego. Tak czy owak, żadna inna dostępna technologia do produkcji szczepionek nie jest tak ekspresowa jak mRNA.

Czytaj także: Szczepionki mRNA. Co je łączy, co różni, która jest lepsza?

Wariant beta: nie taki diabeł straszny, jak go malowali

W 2021 r. BioNTech/Pfizer i Moderna wyprodukowały niejedną nową wersję szczepionki mRNA przeciw covid-19. Na początku ubiegłego roku najwięcej niepokoju budził wariant beta. Rozprzestrzeniał się szybko w Afryce, a badania eksperymentalne z udziałem surowicy osób zaszczepionych wskazywały, że może w istotny sposób ograniczać działanie przeciwciał neutralizujących. Wspólnie z ekspertami Nauki Przeciw Pandemii tłumaczyliśmy, że w warunkach rzeczywistych szczepionki powinny zachować skuteczność, zwłaszcza w zakresie ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby.

Reklama