Nauka

Rosyjski Sputnik na covid (na razie?) też jest skuteczny

Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia PantherMedia
Dlaczego wyniki badań brytyjskiej szczepionki budzą wątpliwości? Jaką skuteczność wykazuje Sputnik V? Odpowiedzi w naszym pandemicznym przeglądzie naukowym.

Covid-19 to nadal temat numer jeden na całym świecie – każdego dnia pojawiają się setki nowych informacji o chorobie, samym patogenie, ich wpływie na nasz organizm i środowisko. Przejrzeliśmy je za Was, by przedstawić wybór najważniejszych i najciekawszych naukowych doniesień z ostatniego tygodnia.

Czytaj też: Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Osocze nie pomaga ciężko chorym na covid-19

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelowali w ubiegłym tygodniu do ozdrowieńców o oddawanie krwi, z której przygotowuje się osocze dla chorych na covid-19. Osocze to płynna część krwi (stanowi 55 proc. jej objętości, a w 91 proc. składa się z wody), zawierająca m.in. przeciwciała (u ozdrowieńców skierowane przeciw wirusowi SARS-CoV-2). Jego aplikowanie ciężko chorym na covid-19 od początku budziło wątpliwości co do skuteczności. To, że były one uzasadnione, pokazują najnowsze wyniki badania opublikowanego w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych świata: „The New England Journal of Medicine”. Wzięło w nim udział 333 ciężko chorych (zapalenie płuc) na covid-19. 228 zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej osocze, a 105 do dostającej placebo. Badanie przeprowadzono z tzw. podwójnie ślepą próbą: ani pacjenci nie wiedzieli, czy otrzymują lek czy placebo, ani lekarze, co im podają.

Niestety okazało się, że w ciągu 30 dni od podania preparatu nie zanotowano istotnej statystycznie różnicy we wpływie na poprawę zdrowia oraz ograniczeniu śmiertelności pomiędzy pacjentami otrzymującymi osocze a tymi, którym aplikowano dożylnie placebo.

Reklama