Nauka

Recepta na wysokie c

Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV

W innych krajach już dawno zabrano się za eliminację zakażeń HCV, ponieważ jest to jedna z nielicznych chorób przewlekłych, jaką rzeczywiście da się już w pełni wyleczyć. W innych krajach już dawno zabrano się za eliminację zakażeń HCV, ponieważ jest to jedna z nielicznych chorób przewlekłych, jaką rzeczywiście da się już w pełni wyleczyć. Getty Images
Bez ogólnopolskiej strategii nie pokonamy epidemii wirusa HCV. Zwłaszcza że koronawirus wszedł w paradę, a ministrowi zdrowia brakuje wyobraźni.
Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.Charles Rice/Wikipedia Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.

Początek marca 2020 r. Rząd przedstawia w Sejmie informację o stanie przygotowań związanych z zagrożeniem nadciągającą epidemią Covid-19. Przy okazji wypływa kwestia wirusowych zapaleń wątroby typu C (wzw C), wywoływanych przez wirusa HCV. Opozycja wskazuje ją jako przykład nierozwiązanego od lat problemu z zakresu chorób zakaźnych.

Ale minister zdrowia Łukasz Szumowski bagatelizuje sprawę i oświadcza, że wzw C to „w tej chwili problem szczątkowy, bo w większości Polski wirus HCV został wyeliminowany”.

Nie wiadomo, na jakich danych się opiera, ponieważ liczbę zakażonych szacuje się w naszym kraju na 150 tys. Spośród nich 86 proc. (czyli ok. 120 tys. osób) niestety nie wie o tym, że ta podstępna choroba zakaźna niszczy im wątrobę, prowadząc do marskości i raka. A Ministerstwo Zdrowia, zamiast odnaleźć tych ludzi dzięki badaniom przesiewowym, nie widzi problemu.

Cztery miesiące później premier Mateusz Morawiecki będzie przekonywał, że koronawirusa nie trzeba się bać, bo go już u nas prawie nie ma, prezydent Andrzej Duda wyzna zaś publicznie, że nie zaszczepił się nigdy przeciwko grypie i nie zamierza tego robić. Wszystko to są przykłady skrajnej nieodpowiedzialności pierwszych osób w państwie, co wyrządza ogromne szkody. Prezydent, dezawuując szczepionki, przyczynia się do rozpowszechniania chorób zakaźnych, które można opanować. Premier zwalnia obywateli z czujności, która powinna obowiązywać, jeśli na jakiś zarazek nie ma leku. A minister lekceważy groźnego wirusa, którego całkowite wyeliminowanie jest możliwe, o ile podległe mu służby medyczne pomogą go wykrywać.

Postawę Łukasza Szumowskiego trudno zrozumieć. W innych krajach już dawno zabrano się za eliminację zakażeń HCV, ponieważ jest to jedna z nielicznych chorób przewlekłych, jaką rzeczywiście da się już w pełni wyleczyć.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na wysokie c"
Reklama