Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o ptakach, owulacji i o świecie cyfrowym)

Przybywa u nas niektórych gatunków ptaków, na przykład zaroślówek i wójcików. Przybywa u nas niektórych gatunków ptaków, na przykład zaroślówek i wójcików. VictorTyakht / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Panie będące w trakcie owulacji patrzyły przychylniej na wszystkich mężczyzn, niezależnie od ich zachowania i usposobienia.Getty Images Panie będące w trakcie owulacji patrzyły przychylniej na wszystkich mężczyzn, niezależnie od ich zachowania i usposobienia.

/ wójciki zmian

W Polsce przybywa niektórych ptaków zimujących w Indiach

Niebawem na polskie lęgowiska będą wracać ptaki zimujące w tzw. ciepłych krajach. Także w Indiach. Przylecą stamtąd muchołówki małe, mieszkanki starych lasów, a także amatorzy rozmaitych zakrzaczeń, w tym dziwonie, z samcami o karmazynowych kapturach, efektownie żółte (znów tylko u chłopaków) pliszki cytrynowe oraz solidarnie dla obu płci burawo niepozorne zaroślówki i wójciki zielone. Towarzystwo to łączy podbój, którego dokonały w ubiegłym wieku: startując z dalekich kresów wschodnich kontynentu, zasiedliły nowe terytoria w Europie, także nad Wisłą. Dr hab. Przemysław Chylarecki, specjalista od oceny liczebności ptaków z PAN, przyznaje, że o ile w przypadku dziwonii, pliszki i muchołówki trendy liczebności są ustabilizowane lub się wahają, o tyle przybywa u nas zaroślówek i wójcików. Są nadal rzadkie, to rząd pojedynczych par lęgowych, ale dlaczego z roku na rok jest ich więcej, nie wiadomo. Nie jest to jedynie efekt większej sprawności obserwatorów potrafiących je wykryć. Np. zaroślówek najlepiej szukać, nasłuchując w dolinach rzek i wśród łąk w majowe i czerwcowe noce. Kto chce się do nasłuchu przygotować, może skorzystać ze strony xeno-canto.org, skarbnicy ptasich głosów z całego świata.

***

/ afekty cykli

Owulacja wzmaga zainteresowanie wszystkimi mężczyznami

Badania naukowe przez długi czas zdawały się potwierdzać przekonanie, że kobiety w różnych fazach cyklu miesięcznego preferują różnego typu mężczyzn. Wydawało się, że podczas owulacji panie szukają pewnych siebie podrywaczy, a w okresie niepłodnym – wyciszonych opiekunów. Tymczasem opublikowane w miesięczniku „Psychological Science” wyniki badań przeprowadzonych przez psycholożkę Julię Stern z Georg-Elias-Müller-Institut für Psychologie pokazują coś innego.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama