Nauka

Zostań w domu! Aż 44 proc. zakażeń dają osoby niewykazujące objawów

Simon Maage / Unsplash
Dlaczego „social distancing” jest tak ważny? Według najnowszych badań aż 44 proc. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 zachodzi jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów u chorych na Covid-19!

Chińscy naukowcy opisali wzorce rozprzestrzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 na podstawie obserwacji 94 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków Covid-19, a także oszacowali, jaki procent przypadków transmisji wirusa odbywa się jeszcze przed wystąpieniem objawów. Uzyskane wyniki mają ogromne znaczenie. W ich świetle bagatelizowanie zasad dystansowania społecznego i higieny to działanie na szkodę nas wszystkich.

Czytaj także: Rozmowa o złowrogiej naturze zarazków

Kiedy chory na Covid-19 zakaża najbardziej? Zanim wykaże objawy

Wcześniejsze obserwacje wskazywały, że koronawirus SARS-CoV-1, odpowiedzialny w latach 2002–2004 za ponad 8 tys. zachorowań, wykazuje się największą infekcyjnością 7–10 dni po wystąpieniu choroby. Dlatego wdrożenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, w tym izolowanie chorych i poddawanie kwarantannie osób, które miały z nimi kontakt, skutecznie zmniejszyło dalsze przenoszenie choroby. Dzięki badaniom chińskich naukowców (opublikowanym w formie preprintu na serwerze medRxiv), wiemy, że SARS-CoV-2, choć jest szczepem tego samego gatunku beta-koronawirusa (SARS), to istotnie się w tym względzie od swojego starszego brata różni. Jak oszacowano, SARS-CoV-2 charakteryzuje się największą infekcyjnością… jeszcze przed wystąpieniem objawów. Zakaźny jest już na dwa–trzy dni przed pojawieniem się symptomów, ale szczyt w tym względzie osiąga na ok. 14 godzin przed ich wystąpieniem. Zakaźność wirusa zmniejszała się za to istotnie w przeciągu siedmiu dni od momentu wystąpienia objawów choroby.

Czytaj także: Polka odkryła, jak układ odpornościowy walczy z SARS-CoV-2

Co więcej, naukowcy stwierdzili, że ta wzrastająca jeszcze przed wystąpieniem objawów infekcyjność SARS-CoV-2 przekłada się na istotny odsetek transmisji w okresie asymptomatycznym. Jak oszacowano na podstawie dostępnych danych, może to dotyczyć nawet ponad 40 proc. zakażeń! Badacze zaznaczają, że szacunki te należy odnosić do sytuacji, w której większość przypadków objawowych jest izolowana, co znacznie zmniejsza transmisję od osób z aktywną chorobą.

Biegunka, wymioty i nudności – nowe objawy Covid-19

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o doniesieniach innej grupy badawczej z Chin, która na łamach „American Journal of Gastroenterology” poinformowała właśnie, że u niektórych pacjentów z Covid-19 wcale nie muszą występować objawy ze strony układu oddechowego. W ich miejsce pojawia się natomiast biegunka, wymioty i nudności – łatwo więc ich w ogóle nie powiązać z koronawirusem SARS-CoV-2. To kolejna praca badawcza, która wskazuje, że wirus może infekować również układ pokarmowy człowieka.

Czytaj także: SARS-CoV-2 może szerzyć się przez układ pokarmowy. Nowe badania

W walkę z koronawirusem musi zaangażować się każdy z nas, każdego dnia

Co to oznacza? Możesz czuć się dobrze, nie podejrzewać u siebie zagrożenia Covid-19, a nawet wciąż naśmiewać się z postulowanych zasad higieny czy krytykować wprowadzone zasady społecznego dystansowania, a już rozprzestrzeniasz wirusa. Ten z kolei może przetrwać poza ustrojem od kilku godzin do nawet kilku dni – w zależności od temperatury i wilgotności środowiska oraz rodzaju powierzchni, na której się znajduje. I owszem, wielu z zakażonych przejdzie tę chorobę łagodnie, ale możliwe, że przez nieostrożność czy ignorancję lekkomyślnych osób wirus zabije przedstawicieli grup podwyższonego ryzyka: ludzi w podeszłym wieku i chorujących przewlekle, szczególnie na schorzenia układu oddechowego i krążeniowego. Nikt, ty też, nie chce się przecież do tego przyczyniać.

Dlatego traktujmy zalecenia najbardziej poważnie jak się da – myjmy często i dokładnie ręce, nie witajmy się przez ich podanie, zostańmy w domu, kiedy tylko to możliwe, odkażajmy smartfony, płaćmy kartą, zachowujmy dystans w rozmowach bezpośrednich, a z bliskimi kontaktujmy się telefonicznie albo online. Skuteczność podjętych działań nie zależy wyłącznie od decyzji na szczeblu administracyjnym, ale także od naszego zachowania – każdego dnia.

Czytaj także: Czego unikać? Pięć błędów, które najczęściej popełniamy w czasie epidemii SARS-CoV-2

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama