Nauka

Ratujmy las, on chroni nas

Apel naukowców: sadźmy lasy!

Najbardziej popularne gatunki drzew w Polsce są obecnie najbardziej zagrożone. Najbardziej popularne gatunki drzew w Polsce są obecnie najbardziej zagrożone. Forum
Dramatyczny apel wybitnych polskich naukowców. Z powodu zmian klimatycznych z polskich lasów mogą zniknąć gatunki drzew, które dzisiaj zajmują ok. 75 proc. ich powierzchni. Wraz z nimi setki gatunków innych roślin, grzybów, zwierząt. To wszystko wydarzy się w ciągu życia dzisiejszych 30–40-latków.
Sosna zwyczajna, zwana też pospolitą.East News Sosna zwyczajna, zwana też pospolitą.

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata są najpopularniejszymi w Polsce gatunkami drzew. Sosna zajmuje 58 proc. powierzchni lasów, brzoza 7,2 proc., świerk 6,0 proc. To jednak one są najbardziej zagrożone i mogą zniknąć z większości zajmowanych przez siebie stanowisk, co wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Instytutu Dendrologii PAN, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz University of Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Przetrwa jodła pospolita, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy.

Do takich wniosków prowadzi naukowa analiza obszernych, ogólnodostępnych baz danych o aktualnym rozmieszczeniu gatunków drzew występujących na naszym kontynencie w połączeniu z najnowszymi scenariuszami zmian klimatycznych. Z badań wynika, że najistotniejszymi czynnikami, które uzależniały występowanie danego gatunku w konkretnym miejscu w perspektywie 2070 r., są: amplituda temperatur w ciągu roku, średnia temperatura najcieplejszego kwartału, a ponadto maksymalna temperatura najcieplejszego miesiąca i ilość opadów atmosferycznych w najcieplejszym kwartale. Czynnikiem kluczowym odpowiedzialnym za wysoce prawdopodobne ustępowanie zagrożonych gatunków drzew jest deficyt wody w sezonie wegetacyjnym.

Na tym jednak nie koniec, bo zmierzyć musimy się z pytaniami o środowiskowe i społeczne konsekwencje utraty najważniejszych gospodarczo dla Polski (i Europy) gatunków drzew. Jakie gatunki roślin, zwierząt i grzybów ustąpią wraz z nimi? Bo możemy być pewni, że wraz z utratą drzew nastąpi zagłada setek gatunków roślin, grzybów oraz zwierząt. Istotnie zmieni się nasza przyroda. To zatrważający, ale wysoce prawdopodobny scenariusz.

Za dużo węgla

Czy można tym zmianom zapobiec?

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Nauka; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ratujmy las, on chroni nas"
Reklama