Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o erotyce, konopiach, archeologach)

Na aktywność mózgu stymulowaną erotyką nie ma  wpływu ani płeć ani orientacja seksualna badanych. Na aktywność mózgu stymulowaną erotyką nie ma wpływu ani płeć ani orientacja seksualna badanych. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.

/głęboki skan

Mózg żeński, mózg męski – jak reagujemy na erotykę?

Bardzo popularne przekonanie głosi, że mężczyzn znacznie łatwiej pobudzić seksualnie niż kobiety np. erotycznymi zdjęciami lub filmami. Bo samce Homo sapiens to prości wzrokowcy, co miałoby chociażby tłumaczyć komercyjną klęskę odpowiednika „Playboya” skierowanego do kobiet. Czy ta opinia znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych? Jak się okazuje: nie, przynajmniej jeśli chodzi o wzory aktywności mózgu. Do takiego wniosku doszli brytyjscy i niemieccy naukowcy, których publikacja ukazała się niedawno w czasopiśmie „PNAS”. Przeanalizowali oni wyniki skanowania za pomocą fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) mózgów 1850 osób w trakcie oglądania treści erotycznych. Już wcześniej było wiadomo, że sceny seksu „zapalają” różne struktury (wśród nich ciało migdałowate) według specyficznych wzorów. Ale okazało się, że nie ma pod tym względem żadnych znaczących różnic między kobietami a mężczyznami. Na aktywność mózgu stymulowaną erotyką nie miała również wpływu orientacja seksualna badanych.

Na erotykę reagujemy podobnie, podobnie ją też konsumujemy. Z danych PornHub, największego dostawcy treści pornograficznych w sieci, wynika, że aż 25 proc. jego odbiorców stanowią kobiety.

***

/osad antagonistyczny

Pod Wezuwiuszem: wulkanolodzy biją w archeologów?

To nie fake news, a prawda. Wulkanolodzy zarzucają archeologom z Pompejów, że w trakcie wykopalisk niszczą osady piroklastyczne po wybuchu z roku 79. W liście do „Nature” 70 badaczy wulkanów narzeka, że nie może pogłębiać swojej wiedzy i przygotowywać do kolejnej erupcji. – Pompeje to miejsce, gdzie osady piroklastyczne znajdują się w obrębie zabudowań, co umożliwia analizę przebiegu wybuchu wulkanu, ale w sporze chodzi chyba głównie o kłopoty ze współpracą między specjalistami dwóch dziedzin – sądzi prof.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Nauka; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama