Nauka

O nowych związkach chorych dziąseł z chorobą Alzheimera

A jeśli hipoteza o szkodliwym wpływie na mózg bakterii powodujących paradontozę w pełni się potwierdzi? Lepiej już teraz zacząć myć zęby porządnie! A jeśli hipoteza o szkodliwym wpływie na mózg bakterii powodujących paradontozę w pełni się potwierdzi? Lepiej już teraz zacząć myć zęby porządnie! Moya / PantherMedia
Czy to właśnie odpowiedzialna za paradontozę bakteria Porphyromonas gingivalis prowadzi do alzheimera? Na to wskazują najnowsze badania.

Rozwiązywanie krzyżówek czy dokładne szorowanie zębów – jaka jest właściwa recepta, by ochronić mózg przed otępieniem? Neuropsychologia od dawna podpowiada, by poszerzać swoją rezerwę poznawczą, lecz zabiegi stomatologiczne bynajmniej w ten zakres nie wchodzą.

Ale biorąc pod uwagę ostatnie odkrycia naukowców oraz to, że większość krzyżówek zawiera w kółko te same hasła, które seniorzy znają już na pamięć (sic!), być może jesteśmy u progu zmiany podejścia do profilaktyki demencji. I większym sprzymierzeńcem okaże się szczoteczka do zębów niż rebusy lub szarady.

Bakterie z dziąseł wędrują do mózgu

NewScientist opublikował artykuł pod wielce wymownym tytułem: „Możemy wreszcie wiedzieć, co powoduje chorobę Alzheimera – i jak ją zatrzymać”. Głównym bohaterem tekstu jest bakteria Porphyromonas gingivalis odpowiedzialna za przewlekłą chorobę dziąseł, zwaną potocznie paradontozą.

Nie ma nic odkrywczego w licznych powiązaniach tego zarazka z takimi chorobami jak reumatoidalne zapalanie stawów, miażdżyca czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), bo nawet polscy naukowcy sporo wnieśli do udowodnienia hipotezy, iż chore dziąsła źle wpływają na zdrowie całego organizmu.

Serce, płuca, stawy… a teraz okazuje się, że również mózg i powstające w nim kompleksy białek charakterystyczne dla choroby Alzheimera są podatne na infekcje ze strony Porphyromonas gingivalis – bakterii, którą sami sobie hodujemy z powodu niedbałej higieny jamy ustnej. Bo to właśnie za jej sprawą odkryto w mózgu zwiększone ilości złogów beta-amyloidu oraz we wnętrzu neuronów zwyrodniałego białka tau – podstawowych markerów otępienia typu alzheimerowskiego.

Reklama