Nauka

Agresywny altruista

Co psychologia ewolucyjna mówi o agresji i współpracy

materiały prasowe
Jak wygląda z ewolucyjnej perspektywy seks, agresja, równość płci, a przede wszystkim ludzka współpraca.
materiały prasowe

Umysł człowieka to rodzaj komputera zbudowanego przez darwinowski dobór naturalny. Służy pozyskiwaniu informacji ze środowiska, na co organizm reaguje odpowiednim zachowaniem. Przy czym ta maszyna, znajdująca się w głowie każdego przedstawiciela gatunku homo sapiens, składa się z wielu modułów służących rozwiązywaniu konkretnych problemów, np. nasi przodkowie szukali jedzenia bogatego w energię i dlatego lubimy smak słodyczy.

Mózg człowieka można zatem porównać do szwajcarskiego scyzoryka o różnorodnych ostrzach i innych wyspecjalizowanych narzędziach. Rodzimy się z już gotowymi modułami mózgowymi, gdyż ukształtowały się one w ciągu ostatnich około 2,5 mln lat ewolucji człowieka. Stąd zresztą biorą się rozmaite problemy współczesnych ludzi, np. mózg ewoluował w czasach niedoboru pożywienia, a ponieważ mieszkańcy bogatej Północy żyją dziś w warunkach nadmiaru jedzenia, mamy coraz więcej problemów z otyłością.

Powyższy opis ludzkiego umysłu to streszczenie najważniejszych założeń psychologii ewolucyjnej. Dziedziny, która powstawała na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku i na dobre wprowadziła do psychologii darwinowski ewolucjonizm. Była również chętnie i często popularyzowana w mediach, gdyż psychologowie ewolucyjni m.in. pokazywali nieuświadomione skutki działania mózgowych modułów podczas doboru partnerów seksualnych i w ogóle w kwestiach związanych z seksem. Próbowali także wyjaśniać mechanizmy i źródła relacji rodzinnych oraz takie zjawiska, jak współpraca, altruizm, empatia czy agresja, szczególnie ta męska, która miała powstać nie w wyniku procesów uczenia się i wpływu bodźców środowiskowych, ale w drodze adaptacji, i jest, niestety, wrodzona.

Płeć i monogamia

Dziś spojrzenie na psychikę człowieka z perspektywy teorii ewolucji już nie robi tak dużego wrażenia ani nie szokuje, choć nadal pozostaje interesujące.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Nauka; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Agresywny altruista"
Reklama