Nauka

Cukrzyca nie boli, ale zabija.

Czy celebryci pomogą w walce z cukrzycą

Wysoki poziom cukru przyczynia się do miażdżycy i niszczy komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. Wysoki poziom cukru przyczynia się do miażdżycy i niszczy komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. JACOPIN/BSIP / East News
Na nic ulotki i plakaty ostrzegające przed cukrzycą, by poprawić jej wykrywalność. Może przykład celebrytów okaże się skuteczniejszy?
Niestety w Polsce profilaktyka – zarówno samej cukrzycy, jak i jej powikłań – mocno kuleje.Loochnik/PantherMedia Niestety w Polsce profilaktyka – zarówno samej cukrzycy, jak i jej powikłań – mocno kuleje.

Gdy Dorota, siostra zmarłego nagle Roberta Leszczyńskiego – znanego dziennikarza muzycznego – usłyszała od lekarzy pytanie, od kiedy leczył się na cukrzycę, nie wiedziała, co odpowiedzieć. Nigdy się nie leczył, bo nie chorował. A w każdym razie na pewno o tym nie wiedział. Na początku września rzecznik Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota poinformował, że z ustaleń sekcji i przeprowadzonych badań toksykologicznych wynika, iż do zgonu doszło jednak w wyniku „zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy”. Nie stwierdzono obecności alkoholu etylowego ani śladów jakichkolwiek narkotyków.

Dwa tygodnie później plotkarska prasa informuje: „Michał Figurski, dziennikarz telewizyjny, miał poważny wylew do mózgu. Prawdopodobną przyczyną są powikłania w wyniku trwającej od wielu lat cukrzycy”.

Choroba celebrytów? Niekoniecznie. Choroba 40-latków? To na pewno. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne już od dawna ostrzega: 3 mln Polaków ma rozpoznaną cukrzycę, ale milion jeszcze nie wie, że żyje z podwyższonym poziomem cukru i wymaga leczenia. Prof. Leszek Czupryniak, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, nie ma wątpliwości: – Jestem przekonany, że gdyby nie cukrzyca, to mogłoby nie być tego krwotoku u pana Figurskiego. Skoro w wieku 42 lat miał już zniszczone nerki, jak czytam w mediach, wymagające dializ, to oznacza, że choroba nie była właściwie kontrolowana.

Choroba przemiany materii

Kontrola cukrzycy to słowo klucz. Daje nadzieję na przeżycie długich lat bez komplikacji: niewydolności nerek, owrzodzeń skóry, utraty wzroku. Wiele osób, u których diagnozuje się cukrzycę w młodym wieku, nie traktuje tych ostrzeżeń poważnie.

Polityka 41.2015 (3030) z dnia 06.10.2015; Nauka; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Cukrzyca nie boli, ale zabija."
Reklama