Nauka

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Jednak jest tam życie?

Jeden z odwiertów wykonanych przez łazik Curiosity w powierzchni Marsa. Jeden z odwiertów wykonanych przez łazik Curiosity w powierzchni Marsa. NASA
Najnowsze wydanie czasopisma „Science” donosi o odkryciu seryjnych emisji metanu wewnątrz krateru Gale na Marsie. Czy to może być ślad życia?

Wcale nie musi. Rzeczywiście, odkrycie jest intrygujące i zważywszy że na Ziemi metan aż w ponad 90 proc. pochodzi od organizmów żywych, należy przyjąć, że może natrafiono na ślad jakiegoś organizmu marsjańskiego, który produkuje metan. W warunkach ziemskich metan powstaje głównie na skutek beztlenowego gnicia roślin oraz w procesie przemiany materii u zwierząt. Metan jest i bardzo cenny, i dość niebezpieczny, ponieważ to gaz mocno cieplarniany, stąd wielkie fermy zwierząt hodowlanych są uznawane za szkodliwe dla klimatu Ziemi.

Jednak w warunkach marsjańskich gaz ten może powstawać też w wyniku oddziaływania promieniowania kosmicznego oraz elektromagnetycznego (światła) z pyłem niesionym przez meteoryty lub komety i docierającym do powierzchni Marsa. Może też tworzyć się w formie tzw. klatratów, czyli krystalicznych – przypominających lód – struktur wody i metanu. Takie struktury istnieją także na Ziemi, głównie w wiecznych zmarzlinach, morzach i oceanach. Powstają one albo w efekcie fermentacji beztlenowej, albo w wyniku wulkanicznej aktywności. Nie jest też wykluczone, że cykliczne emisje metanu na Marsie mogą być wynikiem innych, nieznanych jeszcze procesów.

Metan w atmosferze Marsa jest badany od dłuższego czasu. Teraz, po 20 miesiącach prac, naukowcy donoszą, że choć generalnie poziom metanu marsjańskiego jest o połowę niższy, niż do tej pory sądzono, to jednak Curiosity wykrył, iż cyklicznie stężenie gazu bardzo wzrasta – aż dziesięciokrotnie, mniej więcej raz na 60 marsjańskich dni. Dzieje się tak w badanym przez łazik kraterze Galo. Uczeni sądzą, że jeśli jakiś żywy organizm jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy, musi to być coś małego, być może organizmy porównywalne z ziemskimi bakteriami. Niestety, obecności samych organizmów łazik nie wykrywa.

Sprawa stała się głośna i, jak zapowiada NASA, będzie dokładnie badana. Na razie więc można mówić o wykryciu tajemniczego zjawiska w konkretnym miejscu na powierzchni Marsa. Nie należy oczywiście całkowicie wykluczać, że jego źródłem może być coś żywego, ale nic więcej. Już niejednokrotnie uczeni badający Marsa donosili o odkrywaniu wyraźnych śladów istnienia organizmów żywych na Czerwonej Planecie, jednak koronnego dowodu na to, że życie tam istniało lub nawet wciąż istnieje, nie ma.

Z drugiej strony – jeśli życie poza Ziemią miało szansę się gdzieś narodzić, to na Marsie właśnie. Ponad trzy miliardy lat temu była to planeta znacznie cieplejsza i znacznie bardziej wilgotna niż obecnie. Utraciła te właściwości w wyniku zbyt słabej grawitacji, która nie utrzymała marsjańskiej atmosfery. Jednak od chwili powstania – około 4,5 miliarda lat temu – Mars miał wystarczająco dużo czasu, by życie mogło się na nim narodzić. Jeśli tak było, być może w prostych i odpornych formach przetrwało lub chociaż pozostawiło jakiś ślad.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną