Nauka

Tydzień Mózgu

Polityka

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się organizowany od kliku lat w redakcji POLITYKI „Tydzień Mózgu” – cykl wykładów popularyzujących wiedzę o naszym najważniejszym organie. W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać wybitnych specjalistów i z nimi podyskutować. I tak prof. dr hab. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN mówił o ogromnym postępie w poznawaniu mechanizmów pamięci i możliwościach sterowania nimi. Polscy naukowcy z zespołu Profesora zidentyfikowali niektóre białka mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pamięci.

Z kolei prof. dr hab. Anna Grabowska z tegoż Instytutu oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie mówiła o płci mózgu. I choć poprawność polityczna każe akcentować równość obu płci, to mózgi kobiet i mężczyzn różnią się nie tylko wielkością, ale także pod względem swej struktury i funkcji. Nie znaczy to jednak, że któryś z nich jest gorszy.

Tematem wykładu dr. n. med. Bogusława Habrata, kierownika Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, był seksoholizm i inne nałogi. Otóż, jego zdaniem, nie wszystkie zachowania nazywane potocznie nałogami są nimi w rzeczywistości. Na przykład seksoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od zakupów są często tzw. zachowaniami problemowymi, które dopiero po przekroczeniu pewnej granicy wymagają pomocy.

Podobnie jest ze snem. Nie każda zarwana noc, a nawet kilka, są powodem do niepokoju i szukania pomocy lekarskiej. Dr n. med. Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił ciekawie o fizjologii snu i jego zaburzeniach. Odmitologizował wiele głoszonych powszechnie „prawd” w rodzaju: trzeba spać 8 godz. na dobę a najzdrowszy sen jest przed północą. Dał też sporo wskazówek, jak radzić sobie z bezsennością i trudnościami w zasypianiu.

Dr hab. Filip Rybakowski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Katedry Psychologii Klinicznej SWPS w Poznaniu mówił o zaburzeniach neurorozwojowych. Dotykają one ok. 10 proc. populacji i ujawniają się od wczesnego dzieciństwa do dorosłości. Coraz więcej wiemy o ich przyczynach oraz o tym, jak opiekować się takimi pacjentami, by zapobiegać ich wykluczeniu z życia społecznego.

Głównym organizatorem „Tygodnia mózgu” jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, a wspierają go: Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Stowarzyszenie na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA oraz redakcja POLITYKI.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną