Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim, około 130 km od północnych wybrzeży wyspy Honsiu. Znajdująca się na niej elektrownia atomowa wstrzymała pracę. Wstrzymano również ruch na lotnisku w mieście Sendai, stolicy prefektury Miyagi, oraz szybkie pociągi. W mieście doszło do przerw w dostawach prądu. Straż pożarna informuje o licznych pożarach w Sendai.
W sumie w Japonii władze ewakuowały już 30 tys. osób. Czarne kłęby dymu widać też nad jednym z budynków w Tokio. W stolicy Japonii występują zakłócenia z powodu przeciążenia sieci telefonów komórkowych, wstrzymano pracę lotnisk.
Przeczytaj raport specjalny POLITYKI na temat trzęsień ziemi w ostatnich latach na świecie i w Polsce:
Człowiek przeciw żywiołom
Roztrzęsiona Azja - Pod względem częstotliwości trzęsień ziemi Azja wysuwa się na pierwsze miejsce. I tak będzie jeszcze długo, aż w jej południowowschodniej części powstaną nowe Hiperhimalaje.
Ziemia przeciw katastrofom - Jak zapobiegać, a przynajmniej przeciwdziałać skutkom katastrof, takich jak wielkie tsunami w 2005 roku? Eksperci z nadzieją mówią o powstającym właśnie Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi.
Wstrząsające przepowiednie - Tylko raz w całej dotychczasowej historii świata – w 1975 r. w chińskim mieście Haicheng – udało się ostrzec mieszkańców przed trzęsieniem ziemi. Czy kiedykolwiek można będzie skutecznie prognozować te kataklizmy?
Dyplomacja sejsmiczna - Po trzęsieniu ziemi największym problemem jest stawienie czoła skutkom katastrofy, ponieważ zawsze brakuje wody, elektryczności i lekarstw. Drugim najpoważniejszym problemem jest umiejętność skorzystania z międzynarodowej pomocy - pisał Krzysztof Mroziewicz.
Góra morza - Co się stanie, jeśli któregoś dnia wybuch jednego z wulkanów Wysp Kanaryjskich spowoduje osunięcie do oceanu olbrzymiej masy ziemi? Ruszy gigantyczna fala, która spustoszy Karaiby, Florydę, wybrzeża Ameryki Środkowej i północnej Brazylii. Prawda to czy fałsz?
2010 r. - Haiti
Wyspa nieszczęść - Trzęsienie ziemi na wyspie Hispaniola, podzielonej między Haiti i Dominikanę dotknęło tylko jedno z tych państw. Historia także była mniej łaskawa dla Haiti.
Haiti: Historia pomocy po kataklizmie - Przez trzy tygodnie po trzęsieniu ziemi zmarły kolejne tysiące Haitańczyków. Zbyt wielu – mówią sfrustrowani własną bezsilnością pracownicy organizacji niosących pomoc.
Haiti: trudna przeszłość i przyszłość - Apokalipsa na Haiti skłania nieomal do filozoficznych rozważań: dotknięty trzęsieniem ziemi kraj to współczesny Hiob cierpiący od dawna z nieprzeniknionych wyroków Boga. W kolejnej odsłonie los okazał się wyjątkowo surowy.
Gruzy Haiti i wieża Babel w Dubaju - komentarz Adama Szostkiewicza
2009 r. - Włochy
Miasto nieczynne - Miesiąc po tragicznym trzęsieniu ziemi do L'Aquili wstęp mieli tylko strażacy. Na prośbę mieszkańców wyciągali ze zrujnowanych domów pamiątki rodzinne i pieniądze. Niekiedy po kilkadziesiąt tysięcy euro.
2004 r. - Polska
Co nami wstrząsa? - W 2004 roku w północno-wschodniej Polsce miało miejsce trzęsienie ziemi, które zaskoczyło wszystkich. Naukowcy wysuwają przypuszczenie, że mamy tam do czynienia z nieznanym wcześniej uskokiem tektonicznym.
Po tsunami w Azji - 2004 r.
Teologia katastrof - Katastrofa w Azji wystawiła na ciężką próbę wiarę milionów wyznawców wielkich religii świata - pisał Adam Szostkiewicz.
Zagłada przyszła nocą - Tsunami było tragedią wielką i głośną. Ale w naszych czasach zdarzyła się katastrofa jeszcze większa, o której wciąż niewiele wiemy. Trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Hebei 28 lat temu pochłonęło prawdopodobnie ponad 600 tys. ofiar.