Miasto stołeczne Warszawa zaprasza na obchody 30. rocznicy wolnych wyborów.
Śpiewamy hymn, idziemy na koncert
Wydarzenia związane z warszawskimi obchodami 4 czerwca 1989 roku rozpoczynają się wcześnie. Już w piątek, 31 maja i w sobotę, 1 czerwca, zapraszamy uczestników odbywającego się po raz dwunasty Orange Warsaw Festival, do Warszawskiej Strefy Miejskiej na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu, gdzie powstanie najbardziej kolorowa instalacja artystyczna festiwalu. Ponadto będzie szansa, aby przy okrągłym stole wyrazić swoją wolność w formie sztuki, a także stworzyć unikatowe chusty, bransoletki i tauaże w warszawskim stylu.
We wtorek, 4 czerwca, o godz. 12.00, w alei głównej w Ogrodzie Saskim warszawianki i warszawiacy, podobnie jak mieszkańcy w innych polskich miastach, wspólnie odśpiewają Hymn Polski.
Tego samego dnia, o godz. 20.00, na placu Defilad odbędzie się koncert „Wybraliśmy wolność” pod kierownictwem artystycznym Smolika, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. W koncercie udział wezmą m.in: Jan Benedek, Mela Koteluk, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Koncert poprowadzi Piotr Metz.
Zapraszamy dzieci
W sobotę, 1 czerwca, na placu Defilad o godz. 12.00 zapraszamy rodziców z dziećmi od 6 roku życia do plenerowego studia na placu Defilad. Uczestnicy rodzinnych warsztatów wcielą się w role prezenterów i prezenterek, redaktorów i redaktorek, realizatorów i realizatorek, aby wspólnie nagrać serwis informacyjny, który obejrzą wszyscy zgromadzeni na placu, cała Warszawa i świat (Obowiązują zapisy: gabriela.stankiewicz@teatrstudio.pl).
O godz. 15.00 odbędzie się premiera książki „Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli. Bohaterami trzeciej książki z serii są ponownie dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez Bohdana Butenkę, autora komiksów i książek.
Debatujemy
Także 1 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na debatę „Wolność w kulturze”, którą na pl. Defilad poprowadzi Beata Chmiel, a jej gośćmi będą: Agnieszka Holland ─ reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra ─ artystka, performerka, Karolina Maciejaszek ─ reżyserka teatralna, performerka, aktywistka, dr Jakub Dąbrowski ─ prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku.
W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 12.00 na placu Defilad rozpocznie się debata „Przełom kobiet”. Spojrzymy na ostatnie 30-lecie wolności oczami kobiet. W rozmowie udział wezmą m.in.: Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara.
Również w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 14.00 zapraszamy na pl. Defilad na toast za wolność i pokaz filmu „Niespodzianka” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora. Kolejny pokaz filmu o godz. 16.00.
W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 10.00 na pl. Defilad Katarzyna Bosacka przygotuje „Śniadanie Wolności”, które będzie okazją do rozmów o 30 latach wolności „od kuchni” (obowiązują zaproszenia).
Przypominamy historię
Muzeum Drukarstwa, przy ul. Ząbkowskiej 23/25 zaprasza na dwutygodniowe obchody Święta Wolności, które rozpoczną się w sobotę, 1 czerwca, o godz. 12.00, Dniem Drukarza. Pojawią się drukarze i przedstawiciele warszawskiego środowiska poligraficznego. Będzie można obejrzeć przygotowaną ekspozycję druków solidarnościowych i powielaczy używanych w latach 80. XX wieku. Wystawę powielaczy, druków i wydawnictw solidarnościowych będzie można oglądać od 1 do 16 czerwca w godz. 10.00–18.00. Z kolei we wtorek, 4 czerwca, zaprezentowane zostaną urządzenia i maszyny drukarskie używane przez prasę podziemną. Wśród atrakcji również: spotkania z działaczami „Solidarności”, którzy prowadzili podziemne drukarnie, wspólne drukowanie ulotek na historycznych maszynach. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę ulotkę z napisem „Solidarność”, a także będzie mógł samemu wydrukować ulotkę okolicznościową na zabytkowej korektorce.
W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 9.00, przy ul. Fredry 6, odsłonimy tablicę upamiętniającą miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
W piątek, 7 czerwca, o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią rozpocznie się wernisaż wystawy „Przełom w kadrze 1989”. Na wystawie plenerowej z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku zobaczymy zdjęcia prasowe dokumentujące wydarzenia sprzed trzech dekad m.in: Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Anny Pietuszko, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka, Jarosława Stachowicza, Jacka Domińskiego i Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycja można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Obchody Święta Wolności to również wydarzenia artystyczne. W dniach 2-5 czerwca, o godz. 19.00 w Małej Warszawie, przy ul. Otwockiej 14, zapraszamy na kolejną odsłonę współczesnego teatru muzycznego „Pożar w burdelu: Herosi transformacji. Ostateczne starcie”. Pozostali przy życiu polscy Avengersi – superbohaterowie transformacji – zbierają się w 30. rocznicę odzyskania wolności w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej.
Plakaty i mural
Muzeum Warszawy zaprosiło do nadsyłania prac będących artystycznym i intelektualnym komentarzem wydarzeń 1989 roku i następujących po nich przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu na plakat „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989 r.” dla grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych – 13 czerwca 2019 r. Nagrodzone oraz wybrane przez jury prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która otwarta zostanie w czerwcu 2019 r. w Muzeum Warszawy oraz w przestrzeni miejskiej.
Od 20 czerwca do 4 lipca na „patelni”, czyli placu znajdującym się przy wejściu do stacji metra Centrum, będzie można podziwiać okolicznościowy mural „Solidarność Warszawa 1989-2019”, nawiązujący do prezentowanej od 7 czerwca wystawy rocznicowej „Przełom w kadrze” na skwerze im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
Pełen program obchodów na www.um.warszawa.pl