Moje miasto

Raz na cztery lata wszystkie drogi prowadzą do Gdańska

mat. pr.
Od 2002 roku w Gdańsku spotykają się byli i obecni mieszkańcy, a także sympatycy miasta z całego świata. W tym roku od 6 do 8 lipca odbędzie się V Światowy Zjazd Gdańszczan.
Nigel Kennedymat. pr. Nigel Kennedy

W programie przygotowano niemal 180 atrakcji dla gości w różnym wieku. W tym samym czasie w Gdańsku będą odbywać się 22. zlot żaglowców Baltic Sail, 13. regaty NordCup i Festiwal Dźwięki Północy. – W Gdańsku od wielu lat kładziemy mocny nacisk na związki z małą ojczyzną. Zjazdy gdańszczan są zawsze okazją do przyjrzenia się temu, jak się zmienia miasto – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Od czasu ostatniego spotkania w 2014 roku zrewitalizowaliśmy gdańskie dzielnice, wybudowaliśmy kładkę na Ołowiankę. Nasze miasto staje się nowoczesne, co widać również w naszej przestrzeni. Widzę też, jak wraz ze zmianą
architektury, my jako mieszkańcy stajemy się bardziej otwarci, chętni do uczestnictwa w życiu miasta – dodaje prezydent Adamowicz.

W tym roku jednym z haseł jest tożsamość gdańska. Na jej temat podczas pierwszego dnia zjazdu będą rozmawiać profesorowie: kulturoznawczyni Ewa Rewers, socjolożka Małgorzata Dymnicka, historyk Edmund Kizik, historyk Robert Traba, literaturoznawca i pisarz Stefan Chwin i antropolog Cezary Obracht-Prondzyński. Tematem debaty będą „Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie”. Kim jest współczesny mieszkaniec? Z jakimi problemami przychodzi nam się zmierzyć jako społeczności? Jak wpływa na nas sytuacja w Polsce i w Europie? Czy jesteśmy społeczeństwem zróżnicowanym? A jeśli tak, to jak możemy to pogodzić – to tylko niektóre z pytań, przed którymi staną zaproszeni goście.

Tradycyjna wspólna fotografia

W sobotę, 7 lipca przy Zielonej Bramie na Długim Targu wspólnie wykonamy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. – Tu zachęcam szczególnie wszystkich, którym Gdański jest bliski, aby przyszli 7 lipca, w południe na Długi Targ, gdzie wspólnie zapamiętamy ten moment – mówi prezydent Adamowicz. Wykonanie wspólnego zdjęcia to stały element zjazdów. Na każdej z fotografii widać, jak zmienia się otoczenie Głównego Miasta, a także tysiące mieszkańców i gości.

Nasze wartości – artystycznie

Ważną częścią gdańskiej tożsamości jest otwartość, wolność i solidarność. Wartości te odnajdziemy w działaniach artystycznych towarzyszących zjazdowi. – 7 lipca wokół pomnika Świętopełka rozścielę dywany i zaproszę przechodniów, żeby usiedli na nich razem ze mną, żeby się napić wspólnie kawy i herbaty – opowiada o swoim projekcie malarka, fotografka Agnieszka Wołodźko. Julita Wójcik zaś zaprosi do dekorowania pierników, typowych ciastek miast hanzeatyckich. Specjalnie przygotowane audiobooki audioGdańsk czytać będą Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel i Hanna Cygler. Artyści rysownicy przygotują rysowanie komiksu na żywo: Komiks24Gdańsk. Na skwerze Świętopełka powstanie strefa gdańskiego dizajnu parkART z wystawą gdańskich projektantów w morskim kontenerze i targiem sztuki użytkowej. Natomiast na Zielonym Moście zaprezentujemy Mobilne Muzeum Gdańska oraz bogaty program dyskusyjny o gdańskiej tożsamości, literaturze, filmów i kulinariów.

Jesteśmy związani z morzem

Ważnym elementem naszej tożsamości jest bliskość morza. Dlatego na wyspie Ołowianka będzie funkcjonować strefa marynistyczna, gdzie swój punkt informacyjny będzie miał zlot Baltic Sail. Ale również w pozostałych miejscach wyraźnie zaznaczą się elementy morskie. Spod Dworu Artusa na Ołowiankę, w piątek przejdzie muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów. W sobotę pod Twierdzą Wisłoujście odbędzie się Bitwa Morska 1628, czyli festiwal rekonstrukcyjny z pokazem wzorowanym na morskiej potyczce z XVII wieku. Ponadto w sobotę wieczorem zapraszamy na dwa, wyjątkowe wydarzenia. Będziemy bić rekord Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu utworu „Morskie opowieści”. Potem zapraszamy nad Motławę na seans filmowy na wodzie „Dwóch ludzi z szafą” R. Polańskiego (jest to jedna z projekcji w ramach cyklu „Filmowy Gdańsk”). W niedzielę, zaś zapraszamy przy kanale Motławy na widowiskową paradę żaglowców na zakończenie Zjazdu Gdańszczan.

Od Gdańska się zaczyna

Podczas głównego koncertu, którego główną gwiazdą będzie światowej klasy skrzypek Nigel Kennedy z orkiestrą Cappella Gedanensis, zostaną zaprezentowane m.in. premierowe utwory z płyty: „Kennedy meets Gershwin”. Gdański występ rozpocznie europejską trasę koncertową Kennedy’ego i jego interpretacji miejskich kompozycji króla jazzu George’a Gershwina. Również w Gdańsku po raz pierwszy Magdalena Grzebałkowska, Olo Walicki i Jacek Prościński zaprezentują materiał Gra w Komedę, inspirowany twórczością Krzysztofa Komedy. – Nasze zjazdy dla wielu mieszkańców, szczególnie tych, którzy obecnie przebywają za granicą, stają się okazją do sentymentalnej podróży, ale też do dumy z tego, jak Gdańsk się rozwija. Nasi obecni mieszkańcy zaś podczas Zjazdu wystąpią w podwójnej roli: gości i gospodarzy. Zapraszam więc każdego, komu Gdańsk jest bliski – przyjeżdżajcie świętować z nami – zaprasza Adamowicz.

Więcej informacji na temat Zjazdu i pełny program znajduje się na stronie wydarzenia.

mat. pr.Logo wydarzenia

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama