W programie przygotowano niemal 180 atrakcji dla gości w różnym wieku. W tym samym czasie w Gdańsku będą odbywać się 22. zlot żaglowców Baltic Sail, 13. regaty NordCup i Festiwal Dźwięki Północy. – W Gdańsku od wielu lat kładziemy mocny nacisk na związki z małą ojczyzną. Zjazdy gdańszczan są zawsze okazją do przyjrzenia się temu, jak się zmienia miasto – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Od czasu ostatniego spotkania w 2014 roku zrewitalizowaliśmy gdańskie dzielnice, wybudowaliśmy kładkę na Ołowiankę. Nasze miasto staje się nowoczesne, co widać również w naszej przestrzeni. Widzę też, jak wraz ze zmianą
architektury, my jako mieszkańcy stajemy się bardziej otwarci, chętni do uczestnictwa w życiu miasta – dodaje prezydent Adamowicz.
W tym roku jednym z haseł jest tożsamość gdańska. Na jej temat podczas pierwszego dnia zjazdu będą rozmawiać profesorowie: kulturoznawczyni Ewa Rewers, socjolożka Małgorzata Dymnicka, historyk Edmund Kizik, historyk Robert Traba, literaturoznawca i pisarz Stefan Chwin i antropolog Cezary Obracht-Prondzyński. Tematem debaty będą „Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie”. Kim jest współczesny mieszkaniec? Z jakimi problemami przychodzi nam się zmierzyć jako społeczności? Jak wpływa na nas sytuacja w Polsce i w Europie? Czy jesteśmy społeczeństwem zróżnicowanym? A jeśli tak, to jak możemy to pogodzić – to tylko niektóre z pytań, przed którymi staną zaproszeni goście.
Tradycyjna wspólna fotografia
W sobotę, 7 lipca przy Zielonej Bramie na Długim Targu wspólnie wykonamy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. – Tu zachęcam szczególnie wszystkich, którym Gdański jest bliski, aby przyszli 7 lipca, w południe na Długi Targ, gdzie wspólnie zapamiętamy ten moment – mówi prezydent Adamowicz. Wykonanie wspólnego zdjęcia to stały element zjazdów. Na każdej z fotografii widać, jak zmienia się otoczenie Głównego Miasta, a także tysiące mieszkańców i gości.
Nasze wartości – artystycznie
Ważną częścią gdańskiej tożsamości jest otwartość, wolność i solidarność. Wartości te odnajdziemy w działaniach artystycznych towarzyszących zjazdowi. – 7 lipca wokół pomnika Świętopełka rozścielę dywany i zaproszę przechodniów, żeby usiedli na nich razem ze mną, żeby się napić wspólnie kawy i herbaty – opowiada o swoim projekcie malarka, fotografka Agnieszka Wołodźko. Julita Wójcik zaś zaprosi do dekorowania pierników, typowych ciastek miast hanzeatyckich. Specjalnie przygotowane audiobooki audioGdańsk czytać będą Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel i Hanna Cygler. Artyści rysownicy przygotują rysowanie komiksu na żywo: Komiks24Gdańsk. Na skwerze Świętopełka powstanie strefa gdańskiego dizajnu parkART z wystawą gdańskich projektantów w morskim kontenerze i targiem sztuki użytkowej. Natomiast na Zielonym Moście zaprezentujemy Mobilne Muzeum Gdańska oraz bogaty program dyskusyjny o gdańskiej tożsamości, literaturze, filmów i kulinariów.
Jesteśmy związani z morzem
Ważnym elementem naszej tożsamości jest bliskość morza. Dlatego na wyspie Ołowianka będzie funkcjonować strefa marynistyczna, gdzie swój punkt informacyjny będzie miał zlot Baltic Sail. Ale również w pozostałych miejscach wyraźnie zaznaczą się elementy morskie. Spod Dworu Artusa na Ołowiankę, w piątek przejdzie muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów. W sobotę pod Twierdzą Wisłoujście odbędzie się Bitwa Morska 1628, czyli festiwal rekonstrukcyjny z pokazem wzorowanym na morskiej potyczce z XVII wieku. Ponadto w sobotę wieczorem zapraszamy na dwa, wyjątkowe wydarzenia. Będziemy bić rekord Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu utworu „Morskie opowieści”. Potem zapraszamy nad Motławę na seans filmowy na wodzie „Dwóch ludzi z szafą” R. Polańskiego (jest to jedna z projekcji w ramach cyklu „Filmowy Gdańsk”). W niedzielę, zaś zapraszamy przy kanale Motławy na widowiskową paradę żaglowców na zakończenie Zjazdu Gdańszczan.
Od Gdańska się zaczyna
Podczas głównego koncertu, którego główną gwiazdą będzie światowej klasy skrzypek Nigel Kennedy z orkiestrą Cappella Gedanensis, zostaną zaprezentowane m.in. premierowe utwory z płyty: „Kennedy meets Gershwin”. Gdański występ rozpocznie europejską trasę koncertową Kennedy’ego i jego interpretacji miejskich kompozycji króla jazzu George’a Gershwina. Również w Gdańsku po raz pierwszy Magdalena Grzebałkowska, Olo Walicki i Jacek Prościński zaprezentują materiał Gra w Komedę, inspirowany twórczością Krzysztofa Komedy. – Nasze zjazdy dla wielu mieszkańców, szczególnie tych, którzy obecnie przebywają za granicą, stają się okazją do sentymentalnej podróży, ale też do dumy z tego, jak Gdańsk się rozwija. Nasi obecni mieszkańcy zaś podczas Zjazdu wystąpią w podwójnej roli: gości i gospodarzy. Zapraszam więc każdego, komu Gdańsk jest bliski – przyjeżdżajcie świętować z nami – zaprasza Adamowicz.
Więcej informacji na temat Zjazdu i pełny program znajduje się na stronie wydarzenia.