Więcej szczegółów o Katowicach, mieście muzyki: tutaj »
Miasto ma bogate tradycje, ale i potencjał. Działają tu znakomite zespoły, takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, cenione na świecie środowisko kompozytorskie współtworzone przez takich wybitnych twórców jak Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Dobrze mają się jazz i blues. I wszystkie inne gatunki muzyczne. Ten rozkwit, rozwinięta infrastruktura służąca edukacji muzycznej i wykonywaniu muzyki, intensywne życie festiwalowe – sprawiły, że Katowice zasłużyły na tytuł Miasta Muzyki UNESCO.
Więcej szczegółów o Katowicach, mieście muzyki: "http://www.katowicemusic.com/"
Starania zostały zwieńczone sukcesem 11 grudnia 2015 r. Tego dnia Katowice, jako pierwsze miasto w Polsce i w tej części Europy, zostały ogłoszone członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. W sieci znalazło się 19 miast na świecie, które spełniają przede wszystkim dwa kryteria: mają rozwiniętą kulturę muzyczną i troszczą się o przemysł kreatywny.
Co takiego dzieje się w Katowicach, że uznaje się je za muzyczne miasto? Działa tu na przykład program Dzielnica Brzmi Dobrze, skierowany do debiutantów i ułatwiający im wejście na rynek. Wyłonione w castingu katowickie zespoły, które nie wydały do tej pory żadnej płyty, korzystają z kompleksowego wsparcia instytucji Katowice Miasto Ogrodów i przechodzą cykl warsztatów i szkoleń, obejmujących zarówno kwestie artystyczne, jak i biznesowe.
Zespoły są intensywnie promowane i prezentowane w ramach miejskich, regionalnych, ale i zagranicznych koncertów. Każdy ma szansę nagrać i wydać debiutancki materiał. Działania te służą zaś profesjonalizacji młodych muzyków i przyczyniają się do rozwoju przemysłów kreatywnych.
A im wcześniej rozpocznie się naukę, tym lepiej. I tak na przykład Muzykodrom to nowatorskie centrum edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Autorski pomysł Joanny Bronisławskiej – cenionej artystki i edukatorki muzycznej, znanej też jako Asi Mina. Zajęcia, organizowane regularnie dla kilku grup wiekowych, służą uwrażliwianiu najmłodszych na dźwięki, rozbudzaniu kreatywności i przygotowaniu do uczestnictwa w kulturze muzycznej w przyszłości.
Nowatorskie metody, nowoczesne narzędzia i szeroki zakres tematyczny sytuują Muzykodrom pośród najbardziej skutecznych i nowoczesnych centrów edukacji muzycznej w kraju.
Katowice są także jedną z kolebek polskiej muzyki hiphopowej. Tutejsze środowisko raperów nadal jest bardzo aktywne, a artyści tacy jak Miuosh osiągnęli ogólnopolską sławę. Rapsztaty – cykl spotkań warsztatowych dla młodych adeptów tej sztuki – pomagają doskonalić warsztat.
W siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów znajduje się nawet... inkubator twórczości muzycznej. A w nim: profesjonalne studia nagrań (postprodukcyjne, nagraniowe stacjonarne oraz mobilne główne, umożliwiające nagania dużych składów orkiestrowych, w tym orkiestry symfonicznej), sale prób, studia produkcji muzyki oraz postprodukcji dźwięku. W pokojach do prób i nagrań już pracują muzycy wyłonieni w konkursie Dzielnica Brzmi Dobrze.
W ramach Music Hubu co miesiąc spotyka się branża (Katowicki Radar Muzyczny), oferując warsztaty i wykłady. W spotkaniach biorą udział zagraniczni agenci muzyczni, eksperci z dziedziny PR, marketingu czy prawa autorskiego.
Katowice biorą także udział w autorskim projekcie izraelskiego muzyka, kompozytora i DJ-a Emmanuela Witzthuma, koordynowanym przez British Council. Mix the City jest próbą uchwycenia muzycznej panoramy miasta, zamkniętej w 12 kilkusekundowych próbkach nagranych przez najciekawszych reprezentantów sceny muzycznej miasta.
Nad artystycznym formatem projektu czuwał znany brytyjski muzyk: DJ i piosenkarz Ghost Poet (Obaro Ejimiwe). Katowice były drugim miastem z Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zaproszonym do tego projektu.
To w Katowicach odbyły się po raz pierwszy w Polsce największe w Europie targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Od 25 do 29 października ubiegłego roku miasto odwiedziło ok. 2,5 tys. delegatów reprezentujących branżę muzyczną, kilkuset artystów i dziennikarzy oraz ok. 700 wystawców.
Na ponad 70 koncertów, które odbyły się w ramach WOMEX-u, zaprezentowano pełen przekrój world music. WOMEX to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży na świecie!
Czym jest world music? To bardzo szeroka etykieta. Polacy mogą tu zaprezentować swoją scenę folkową. Dzięki czemu i świat ją lepiej poznaje.
Katowice doceniają także kompozytorów. Razem z Krakowem przyznają rokrocznie nagrodę dla twórcy muzyki filmowej. Do tej pory jej laureatami zostali Alexandre Desplat, Eliot Goldenthal, Howard Shore i Michael Nyman. Nagrodę przyznaje się ku pamięci Wojciecha Kilara, którego muzyka była integralną częścią filmów czołówki polskich i światowych reżyserów.
Biuro Dźwięku Katowice to działający od 2014 r. projekt edukacyjno-społecznościowy wspierający scenę elektroniczną. Biuro organizuje warsztaty, koncerty, sesje nagraniowe i kwadrofoniczne eksperymenty, połączone od 2016 r. z programem Mikrorezydencji.
Katowice wypromowały marki słynące na całym kontynencie. Dwa najważniejsze letnie wydarzenia w kraju? OFF Festival- autorski festiwal muzyki alternatywnej Artura Rojka.
... oraz słynący z muzyki elektronicznej i eksperymentalnej Nowa Muzyka. Obydwa festiwale przyciągają do Katowic w sumie ponad 25 tys. gości.
Wierną publiczność ma też organizowany od ponad 35 lat Rawa Blues Festival. Ale i nieco młodsze inicjatywy: Katowice JazzArt Festival lub Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.