Ludzie i style

Pantera wraca

Pantera wraca, cętkoza się szerzy, becel znika. Objaśniamy nowe słowa

Nie ma takiej kpiny, której internet nie potraktuje jako poważne wyzwanie. Nie ma takiej kpiny, której internet nie potraktuje jako poważne wyzwanie. TikTok
Cętkoza to ostentacyjny nadmiar cętek sygnalizujący luksus w tanim wydaniu.

Na początku karnawału tkwimy w historycznym paradoksie: wydaje nam się, że dla fali uciekinierów ze Wschodu, którzy zmierzają na Zachód, jesteśmy już tym Zachodem. Tymczasem ciągle stoimy pomiędzy jednym a drugim, odtwarzając tę drogę, którą szliśmy jakieś 30 lat temu: że niby się podśmiewamy z tego zachodniego bogactwa i stylu, ale jednak nas fascynuje. Weźmy lamparcie cętki – albo panterkę. Symbolem luksusu w zachodniej modzie stały się przed drugą wojną światową. Później częściej były utożsamiane raczej z kiczem, szczególnie wykorzystywane w nadmiarze. Dziś wylansowały w polszczyźnie na nowo termin „glamour” (albo – dla podkreślenia nowego znaczenia – „glamur”) jako swoistą cętkozę, ostentacyjny nadmiar cętek sygnalizujący luksus w tanim wydaniu. „Glamour to przecież zwykłe słowo” – protestował w serwisie X internauta, odnosząc się do tradycyjnego znaczenia: przepychu i elegancji. Nie zauważył nowego fenomenu. Może dlatego, że łatwo go było przeoczyć, jeśli ktoś pomylił społecznościowe platformy.

Zapalnikiem dla glamuru w tej nowej wersji była popularna seria filmików na TikToku – tym niezachodnim wśród globalnych social mediów. A w nich prawdziwa rewia panterkowych ubrań, cętkowanych kotów, a nawet schodów z panterkowym obiciem. Każdorazowo z tym samym podkładem słowno-muzycznym: „Glamur, blondy/ Glamur, i brunetki” zaczerpniętym z superpopularnego utworu Uniqe, Nkeeei & Artema Shilovetsa. Dobrze znanego także w Polsce, a oryginalnie zapisywanego jako „ГЛАМУР”, bo to twórcy pochodzący z białoruskiego Mińska. I nieco chyba kpiarskiego w zamierzeniu, ale nie ma takiej kpiny, której internet nie potraktuje jako poważne wyzwanie. Dlatego warto zachować zimną krew w konfrontacji z panterką w karnawale.

Polityka 2.2025 (3497) z dnia 07.01.2025; Ludzie i Style; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Pantera wraca"
Reklama