Ludzie i style

(Nie) być jak Bridget Jones

(Nie) być jak Bridget Jones. Anuptafobia dotyka zwykle osób po trzydziestce. Jak to leczyć?

Jak każda fobia, również ta wymaga leczenia, które może przynieść ulgę. Jak każda fobia, również ta wymaga leczenia, które może przynieść ulgę. Basia Dziedzic
Silna presja społeczna, aby wziąć ślub i założyć rodzinę, to jeden z powodów anuptafobii, czyli lęku przed byciem singlem.

Wiadomo, że bycie w związku z drugim człowiekiem jest jedną z fundamentalnych potrzeb i że może być to wspaniałe, wzbogacające i satysfakcjonujące przeżycie. Coraz częściej okazuje się jednak, że realizacja tej potrzeby wcale nie jest łatwa. Stąd epidemia rozwodów i rozstań. Co jednak, gdy brak partnera czy partnerki jest po prostu dla kogoś opcją nie do przyjęcia?

Według American Psychological Association w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z rodzajem społecznej fobii nazwanej anuptafobią (a potocznie: syndromem Bridget Jones, pamiętnej bohaterki serii książek i filmów), czyli lękiem przed życiem bez partnera lub pozostawaniem singlem. Zachowanie osoby dotkniętej tym zaburzeniem jest skoncentrowane na jednym celu: znalezieniu partnera. Deklaruje ona, że synonimem stabilizacji i bezpieczeństwa są dla niej wyłącznie instytucje małżeństwa i rodzicielstwa. Jednocześnie unika sytuacji towarzyskich, w których może być uznana za singla/singielkę. A kiedy jest już w związku, kładzie nacisk na to, by inni widzieli, jak bardzo związek ten ją uszczęśliwia.

Anuptafobia nie jest zwykłym pragnieniem bycia w związku. Tu akcent jest położony na negatywne emocje: strach przed byciem singlem, bo bycie nim jest równoznaczne z porażką, pustką i nieszczęściem. Aby uniknąć samotności, ludzie zmagający się z tą fobią utrzymują niesatysfakcjonujące relacje. Znoszą nadużycia i powtarzające się zdrady. Bycie w związku jest dla nich obsesją lub obowiązkiem, dlatego w swoich poszukiwaniach partnerów czy partnerek nie kierują się jakimikolwiek standardami. Osoby z tego typu fobią relacyjną jako jedyny powód wejścia w związek mogą uznawać atrakcyjność fizyczną drugiej osoby lub to, że przyszły partner zgadza się na relację. Tendencja osób z anuptofobią do składania deklaracji, że są zakochane już po pierwszej randce, najczęściej wywołuje niepewność również po drugiej stronie.

Polityka 46.2024 (3489) z dnia 05.11.2024; Ludzie i Style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "(Nie) być jak Bridget Jones"
Reklama