Ludzie i style

Celibat z wyboru

Celibat z wyboru. Dlaczego coraz więcej osób rezygnuje z seksu

Zwłaszcza młodsze pokolenia stają się coraz bardziej świadome, że jednym z praw seksualnych człowieka jest wolność. Zwłaszcza młodsze pokolenia stają się coraz bardziej świadome, że jednym z praw seksualnych człowieka jest wolność. Basia Dziedzic
Czy dobrowolna rezygnacja z seksu to nowy trend, czy raczej wynik zaniedbań i naruszeń w sferze seksualnej.

Hasztagu #celibacy na TikToku użyto już ponad 200 mln razy. Dlaczego? Celibat ma silny kontekst religijny, jednak wygląda na to, że świadoma rezygnacja z seksu zaczyna zyskiwać na popularności także wśród młodych osób oraz heteroseksualnych kobiet. Ponieważ chodzi o rezygnację dobrowolną, nie ma określonych ram, ile ma trwać ani jak przebiegać.

Dlaczego jednak młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wstrzemięźliwość seksualną? Powodów może być kilka. Aplikacje randkowe ułatwiają szybkie i mało zobowiązujące kontakty seksualne, tyle że nie wszyscy odnajdują się w kulturze przygodnego seksu (ang. hookup culture). Coraz więcej osób mówi o zmęczeniu oraz negatywnych skutkach dla zdrowia psychicznego wynikających z korzystania z tego typu aplikacji. Próbują zredefiniować swoje życie seksualne, zrozumieć swoje potrzeby, co skłania je do czasowej rezygnacji z seksu.

Dodatkowo – jako społeczeństwo – powoli dochodzimy do momentu, w którym dotychczasowa wizja seksu, oparta w dużej mierze na pornografii lub romantyzowaniu tego, co dzieje się w łóżku, zaczyna upadać. Zwłaszcza młodsze pokolenia stają się coraz bardziej świadome, że jednym z praw seksualnych człowieka jest wolność – w tym wolność w wyborze, czy chcemy podejmować kontakty seksualne, czy nie. Wydaje się, że osoby z pokolenia Z (urodzone po 1996 r.) coraz częściej korzystają z tego prawa.

W przypadku dorosłych kobiet powody rezygnacji z seksu są jednak inne. Wiele z nich nie ma dobrych doświadczeń z seksem – doświadczyły traum, nadużyć lub po prostu nie odczuwały przyjemności seksualnej. Dla części z nich świadoma rezygnacja z seksu może być więc ważnym elementem zdrowienia i budowania swojej relacji z własną seksualnością – bez presji i zmuszania się do czegokolwiek.

Polityka 42.2024 (3485) z dnia 08.10.2024; Ludzie i Style; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Celibat z wyboru"
Reklama