Ludzie i style

Znakomicie widać gnicie

Znakomicie widać gnicie. Brainrot, czyli objaśniamy nowe słowa

„Brainrot” można przełożyć na słownikową polszczyznę jako „lasowanie mózgu”. „Brainrot” można przełożyć na słownikową polszczyznę jako „lasowanie mózgu”. Shutterstock
Zetki uważają, że alfom (to ci najmłodsi) zgniją mózgi od śledzenia serii „Skibidi toilet”.

Wspomnę o fenomenie „Skibidi toilet”, ale tylko po to, żeby dalej się już nim nie zajmować. Rzecz jest serią popularnych filmów z YouTube o walkach głów wystających z muszli klozetowych i ludzi z kamerami zamiast głów. Proszę nie pytać o sens – tu się liczy efekt przyciągania tego dziwnego widowiska, mającego szczególne wzięcie w najmłodszej grupie wiekowej. Boomerzy strofowali generację X za to, że za mało czyta, a za dużo ogląda, iksy krytykowały milenialsów za siedzenie w grach, milenialsi śmiali się z zetek, że tracą czas w social mediach, a teraz zetki uważają, że alfom (to ci najmłodsi) zgniją mózgi od śledzenia serii „Skibidi toilet”. Owo „gnicie mózgu”, z ang. brainrot, definiowane jest jako „niemożność przestania myślenia na konkretny temat” (Miejski.pl). Zupełnie jak w napisanej jeszcze przez boomerów – ale jak widać także wizjonerów – piosence Emerson, Lake & Palmer „Brain Salad Surgery”: „Jeśli działa na ciebie, podziała i na mnie/ Perwersja gnicia mózgu”.

Brainrot można przełożyć na słownikową polszczyznę jako „lasowanie mózgu”, czyli stan ograniczonej poczytalności i stępionej mocy intelektualnej. Jak w kryminale Ireny Matuszkiewicz: „Najpierw wezmę prysznic i odświeżę się trochę, bo upał zlasował mi szare komórki”. Albo w utworze „Być i mieć” Pei: „Mózg się lasuje, więc się lansuje głowa”. Z pewnością też rzecz nie dotyczy tylko najmłodszych. Wszystkim zdarza się na czymś zawiesić. „Ja mam brainrot przez nich” – taki komentarz znalazłem przy zdjęciach z młodości Cilliana Murphy’ego i Swanna Arlaud. „To jest taki TikTok brainrot, tylko dla 34-letnich rozwodników” – napisał ktoś przy filmiku z sejmowym wystąpieniem jednego z narodowców.

Polityka 33.2024 (3476) z dnia 06.08.2024; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Znakomicie widać gnicie"
Reklama