Ludzie i style

Eko raj

Niezwykła Kostaryka. Raj dla przyrody, kawoszy, leniwców i... Polacos

Costa Rica czyli Bogate Wybrzeże. Costa Rica czyli Bogate Wybrzeże. Getty Images
„Pura Vida” znaczy „Czyste życie”. Tak się witają lub żegnają mieszkańcy Kostaryki, kraju leniwców, kawy i… Polacos.
LeniwiecGetty Images Leniwiec

Oddychają powoli, ale jeśli chodzi o seks, to tu są akurat szybkie, cały akt trwa mniej niż minutę – przewodnik wskazuje na leniwce zwisające z gałęzi. Z drzewa schodzą raptem raz w tygodniu, żeby się wypróżnić, bo to akurat wolą robić na ziemi. Choć niektórym przypominają koale, ich bliskimi kuzynami są mrówkojady i pancerniki. Szponiaste pazury budzą respekt, ale mają miłe pyszczki. Nie dziwi, że zostały symbolem Kostaryki.

Dla zwierząt (wszystkich, nie tylko leniwców) to istny raj. W kraju sześć razy mniejszym od Polski wydzielono 30 parków narodowych (u nas są raptem 23), a ochroną objęto 25 proc. jego powierzchni. Traktowanie natury jako wspólnego dobra potwierdza zakaz polowań. Zamiast myśliwych masowo odwiedzają kraj „ptasiarze”, czyli fani birdwatchingu. Łatwo ich rozpoznać po statywach z teleskopami, tropiących sępy, papugi, tukany czy kolibry. Mnie się marzyła akurat puma, ale wystarczyły małpy, krokodyle, olbrzymie motyle, zielone żabki z czerwonymi oczami, no i oczywiście ptaki.

Proekologiczne podejście bardzo tu widać. Dba się na przykład o to, aby 90 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Kostaryka nie ma armii – rozwiązano ją w 1948 r., a zaoszczędzony budżet przeznaczono na cele społeczne i ochronę środowiska. Bliskość natury i lokalna filozofia znajdują odzwierciedlenie w najpopularniejszym kostarykańskim zwrocie. „Pura Vida!” – słychać co krok. W zależności od kontekstu może to być powitanie, pożegnanie, podziękowanie albo ogólnikowy wtręt. W dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „Czyste życie”.

A co znaczy „Kostaryka”? Krzysztof Kolumb, który dobił tu w 1502 r. od strony Morza Karaibskiego, dojrzał ludzi poobwieszanych złotymi ozdobami i nazwał to miejsce Costa Ricą, czyli Bogatym Wybrzeżem.

Polityka 28.2024 (3471) z dnia 02.07.2024; Ludzie i Style; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Eko raj"
Reklama