Jazda na rowerze coraz bardziej popularna
Jazda na rowerze nie bez powodu cieszę się coraz większą popularnością wśród mieszkańców dużych miast. Z roku na rok są oni coraz bardziej świadomi tego, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna w codziennym życiu. Poruszanie się na jednośladzie pozwala on zaangażować na raz praktycznie wszystkie mięśnie ludzkiego ciała – nie tylko nogi, ale także grzbiet, pośladki, brzuch oraz biodra.
Jazda na rowerze pozwala:
- poprawiać kondycję,
- zwiększać wydolność i wentylację organizmu,
- obniżyć poziom złego cholesterolu,
- normalizować poziom cukru we krwi,
- obniżyć tętno spoczynkowe,
- zgubić zbędne kilogramy,
- zrelaksować się i odprężyć.
Dlaczego warto jeździć na rowerze w wielkim mieście?
Mieszkańcy miast coraz częściej stawiają na jednoślady. Nie ma co ukrywać – ulice polskich metropolii z roku na rok stają się coraz bardziej zakorkowane. Osoby dojeżdżające do pracy na drugi koniec miasta często spędzają w korkach długie godziny. A tymczasem większość polskich miast oferuje doskonale rozbudowaną infrastrukturę rowerową, która pomaga sprytnie i zgrabnie ominąć korki. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że rower może być o wiele szybszy niż auto!
Mieszkańcy dużych miast coraz częściej zwracają także uwagę na oszczędności. Wystarczy przeliczyć, jak dużo kosztuje kupno, utrzymanie oraz eksploatacja nawet niewielkiego, miejskiego samochodu. Nie mówiąc już o rosnących wciąż cenach paliwa! Tymczasem rower można użytkować praktycznie za darmo – oczywiście pomijając koszty zakupu akcesoriów, takich jak odblaski na rower, części wymiennych oraz regularnych przeglądów.
W dużych miastach z reguły żyje się szybko i intensywnie. Mieszkańcy polskich metropolii często narzekają na wysoki poziom stresu. Jazda na rowerze to doskonały sposób na jego obniżenie! Pozwala podziwiać widoki, dotlenić organizm oraz zapomnieć o problemach dnia codziennego.
Infrastruktura rowerowa polskich miast
Miasta naprawdę mają rowerzystom wiele do zaoferowania. Przykładowo, Warszawa oferuje obecnie ponad 750 km dróg rowerowych. Drugie miejsce zajmuje Wrocław, na trzecim z kolei plasuje się Poznań.
Jeśli chodzi o ostatnie trzy lata, specjaliści zanotowali przeciętny wzrost długości dróg rowerowych w polskich miastach na poziomie kilkudziesięciu procent.
Warto zwrócić uwagę także na spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Zarówno osoby poruszające się na rowerach, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego, coraz większą uwagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa.
Nic więc dziwnego, że jazda na rowerze wśród mieszkańców dużych, polskich miast uznawana jest za wyjątkowo bezpieczny, tani, przyjemny i skuteczny sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Materiał przygotowany przez Decathlon