Ludzie i style

Jak napisać umowę kupna sprzedaży samochodu?

Jak napisać umowę kupna sprzedaży samochodu? Jak napisać umowę kupna sprzedaży samochodu? mat. pr.
Kupujesz używany samochód lub go sprzedajesz? Z naszą pomocą zrobisz to szybko i sprawnie, ponieważ z artykułu dowiesz się jak sporządzić i wypełnić umowę kupna-sprzedaży auta osobowego.

Co powinna zawierać umowa?

Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, o takim samym brzmieniu. Upewnij się również, że każdy egzemplarz jest opatrzony podpisami obu stron umowy lub ich pełnomocników (osoby te muszą być upoważnione). Ponadto umowa musi jasno określać, kto jest sprzedającym, a kto kupującym oraz zawierać informacje o obu stronach.

W umowie kupna-sprzedaży samochodu koniecznie powinny się znaleźć dane sprzedającego i kupującego. W przypadku osób fizycznych należy podać:

  • imię i nazwisko;
  • numer dowodu osobistego lub paszportu;
  • adres zameldowania lub zamieszkania – jeżeli samochód został sprzedany przez właściciela samochodu, który zarejestrował pojazd na siebie, dane muszą być zgodne z adresem w dowodzie rejestracyjnym.

Natomiast jeżeli kupujący lub sprzedający prowadzą działalność gospodarczą, w umowie muszą znaleźć się dodatkowo:

  • informacje o zarządzaniu spółką, w tym nazwa i jej adres;
  • numer wpisu w Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej.

Umowa musi zawierać też dane pojazdu, takie jak: marka, model, rok produkcji, kolor, numer rejestracyjny, oraz VIN. Jeżeli chcesz, możesz także umieścić informację o aktualnym przebiegu i ewentualnych uszkodzeniach.

Jeśli chodzi o dane finansowe, to oczywiście musi być podana w umowie cena, oraz sposób jej uregulowania (gotówka, przelew, czy też płatność kartą). Powinien także znaleźć się w treści umowy termin (najlepiej data i godzina), w jakim strony zgodziły się na przekazanie pojazdu nowemu właścicielowi.

Umowa kupna-sprzedaży i współwłaściciel

W przypadku gdy sprzedawany samochód ma kilku właścicieli treść dokumentu pozostaje niezmieniona, ale w umowie muszą być wskazani wszyscy współwłaściciele. Są oni zobowiązani do podpisania wszystkich egzemplarzy. Podobnie wygląda sytuacja, która dotyczy dwóch kupujących. W takim przypadku muszą być oni również wymienieni i wymaga się od nich złożenia podpisów na umowie. Dokument może również zawierać informację o tym, ile pieniędzy przekazali poszczególni nabywcy, a co za tym idzie, jaka część przedmiotu sprzedaży stanie się ich własnością.

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że umowa kupna-sprzedaży samochodu nie zawiera klauzuli odstąpienia. Kwestię tę regulują zasady tak zwanej rękojmi. W przypadku pojazdów silnikowych obowiązuje ona przez 2 lata. Jeżeli w tym czasie dojdzie do awarii, w wyniku wady, o której nie poinformował Cię sprzedający, masz prawo domagać się zwrotu kosztów naprawy, lub anulowania transakcji.

Po zakupie samochodu masz 14 dni na zgłoszenie nabycia pojazdu do urzędu skarbowego. W tym celu należy przedstawić dokument PCC-3 oraz kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Dokumenty należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego. Możesz to zrobić pocztą, dostarczyć osobiście lub online. Na podstawie kwot w dokumentach podatek naliczany jest w wysokości 2% wartości pojazdu.

Po zakupie samochodu można nadal korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, ale firma ubezpieczeniowa może przeliczyć jego wysokość jeszcze raz na podstawie danych nowego właściciela. Możesz również anulować tę polisę i kupić nową na swoje nazwisko.

Jak napisać umowę kupna-sprzedaży? Podsumowanie

Wypełnienie takiego dokumentu nie jest trudne, wymaga tylko uwagi i dokładnego uzupełnienia wszystkich danych. Umowa sprzedaży samochodu pozwoli Ci w sposób kompleksowy załatwić sprawy urzędowe. A gdy przebieg całej sytuacji będzie dodatkowo dotyczył zakupu nowej polisy, to zapraszamy do kontaktu z LINK4. Możesz spotkać się z jednym z agentów współpracujących z LINK4 lub zadzwonić na infolinię pod numer 22 444 44 44. W ten sposób sprawdzisz wysokość składki i dokonasz także zakupu wybranej polisy. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie internetowej LINK4. Skorzystasz tam także z kalkulatora OC (https://kalkulatory.link4.pl/moto/), który pozwoli na podstawie wprowadzonych danych wyliczyć kwotę Twojego ubezpieczenia, a następnie je wykupić.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama