Ludzie i style

Saksonia zaprasza

Panorama Drezna Panorama Drezna ddpix.de
Skarby kultury, piękne miasta i krajobrazy – Saksonia w pełnej krasie.

August Mocny, Józef Antoni Poniatowski czy Barbara Jagiellonka – te znamienite nazwiska świadczą o bliskich związkach Saksonii z Polską, których ślady w wielu miejscach można odnaleźć do dziś. Saksonia imponuje też sztuką i kulturą, dwoma obiektami światowego dziedzictwa UNESCO, wciąż tętniącymi życiem manufakturami, zamkami i pałacami, specjałami takimi jak saksońskie wino oraz zachwyca przyrodniczymi wspaniałościami.

Saksońskie metropolie olśniewają sztuką i kulturą

W takich metropoliach jak Drezno, Lipsk i Chemnitz historia kultury jest na wyciągnięcie ręki. Drezno – kiedyś siedziba królewska, a obecnie stolica kraju związkowego – wita swych gości urokliwą starówką. Na obszarze malowniczo położonego nad Łabą zabytkowego zespołu architektonicznego ulokowały się najsłynniejsze zabytki Drezna, do których niewątpliwie zaliczają się kościół Mariacki, Zamek Rezydencyjny, katedra Trójcy Przenajświętszej, zwana Kościołem Dworskim, i Opera Sempera. Najsłynniejszy jest jednak imponujący Zwinger, barokowy kompleks w sercu starówki wybudowany na początku XVIII wieku na polecenie Augusta Mocnego. Dzisiaj w jego wnętrzach mieści się między innymi słynna Galeria Obrazów Starych Mistrzów na czele z Madonną Sykstyńską mistrza Rafaela. Od niedawna multimedialna wycieczka ZwingerXperience zabiera zwiedzających w ekscytującą podróż przez historię obiektu.

Twierdza KönigsteinKönigstein GmbHTwierdza Königstein

Dzięki pasji kolekcjonerskiej elektorów saksońskich 15 muzeów działających pod egidą Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie zawdzięcza swoje dzisiejsze bogate kolekcje wybitnych skarbów sztuki. Warto wybrać się do skarbca w Historycznym i Nowym Zielonym Sklepieniu oraz do wystawnie urządzonych apartamentów paradnych Augusta Mocnego w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie, ponownie otwartych do zwiedzania w 2019 roku. W obiektach tych są eksponowane unikalne świadectwa pochodzące z czasów, gdy był elektorem saskim i królem polskim. Zwiedzający chętnie odwiedzają także drezdeńską dzielnicę Neustadt, której wielkomiejski charakter, modne kafejki, galerie i butiki stanowią ciekawy kontrast w zestawieniu z historycznym centrum. W okolicach Drezna można oddać się rozkoszom podniebienia oferowanym przez tutejsze winnice, a niedaleko znajduje się Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej.

Winnica Schloß WackerbarthFranco CogoliWinnica Schloß Wackerbarth

W Lipsku góruje nad miastem Pomnik Bitwy Narodów: 91-metrowy, największy monument w Europie, który upamiętnia wielkie starcie zbrojne z 1813 roku, zwane „bitwą narodów”. Wśród poległych w nim ofiar znalazł się także polski generał Poniatowski. Miasto jest popularne główne za sprawą imprez targowych i wydarzeń muzycznych, ale ma ciekawe propozycje nie tylko na tym polu. Oprócz festiwali poświęconych twórczości Bacha i Wagnera w ofercie znajdziemy nowoczesne galerie sztuki w fantastycznie odmienionej dawnej dzielnicy przemysłowej, piękne zabytkowe arkady handlowe, jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w Europie, a nawet możliwość zwiedzania miasta płynąc kajakiem lub pontonem po jego drogach wodnych.

Kanał Karl-Heine w LipskuAndreas SchmidtKanał Karl-Heine w Lipsku

Chemnitz udaje się harmonijnie łączyć kulturę przemysłową i sztukę nowoczesną. Saksońskie Muzeum Przemysłu opowiada o epoce rozkwitu, gdy Saksonia była wiodącym regionem przemysłowym Niemiec. Zbiory Sztuki w Chemnitz przyciągają międzynarodową uwagę głównie dziełami ekspresjonisty Karla Schmidta-Rottluffa. Muzeum Gunzenhauser, które samo również stanowi część zbiorów, posiada w ekspozycji jedną z największych prywatnych kolekcji dwudziestowiecznej sztuki w Niemczech – w tym 200 prac Ottona Dixa. W Chemnitz można również odkryć ślady działalności wielkiego projektanta Henry'ego van de Velde – wyrazem jego wybitnego talentu jest willa Eschego, modernistyczne arcydzieło i pomnik architektoniczny europejskiej rangi. Przypuszczalnie miasto zostanie dostrzeżone w zupełnie nowym świetle będąc Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku. Zgodnie z mottem „C the Unseen” staną się widoczne miejsca dotąd nieodkryte.

Görlitz Untermarkt Apteka RatsapothekeRainer WeisflogGörlitz Untermarkt Apteka Ratsapotheke

Małomiasteczkowy urok

Atmosfera, architektura i historia – mniejsze miasta Saksonii cieszą się ogromną popularnością jako cele turystyki kulturowej. Urzekają romantycznymi starówkami, krętymi zaułkami, okazałymi kościołami, uroczymi kafejkami i swoistym klimatem: Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec fascynuje nie mniej niż 4000 pieczołowicie odrestaurowanych po obu stronach Nysy zabytków z czasu gotyku, renesansu, baroku, secesji i okresu grynderskiego. Ta wdzięczna sceneria służy często za gotową scenografię filmową do hollywoodzkich produkcji. Tu właśnie nakręcono sceny takich hitów kinowych „Grand Budapest Hotel” i „Bękarty wojny”. Za to w dolinie Łaby, na północ od Drezna, nęcą rozkosze podniebienia w iście śródziemnomorskim stylu. Winorośl uprawia się tu od ponad 850 lat! Malownicze miasteczko Radebeul czy słynna Miśnia stanowią idealne tło dla romantycznych przechadzek po winnych wzgórzach i degustacji win prosto od winiarzy. Miśnia uchodzi za kolebkę Saksonii, o czym przypominają gotycka katedra i późnogotycki zamek Albrechtsburg. W katedrze znajduje się grobowiec księcia Jerzego Brodatego i jego małżonki, polskiej księżniczki Barbary, córki króla Kazimierza IV.

Niczym magnes przyciągają turystów również inne miasta. Budziszyn liczący sobie ponad 1000 lat istnienia, srebrne miasto Freiberg w Rudawach i Torgau, jedno z najpiękniejszych miast renesansowych w Niemczech. W Zwickau znajduje się Muzeum Augusta Horcha, jedyne w swoim rodzaju świadectwo długiej tradycji przemysłu motoryzacyjnego w Saksonii, która jest kontynuowana do dziś w fabrykach Volkswagena, BMW i Porsche.

Pałac MoritzburgFranco CogoliPałac Moritzburg

Historyczne bogactwo krainy zamków i pałaców

Wielką wagę dla dziedzictwa kulturowego i historycznego Saksonii mają pałace, zamki, ogrody i dwory. Rozsiane po całym Wolnym Państwie architektoniczne majstersztyki z różnych epok wprawiają zwiedzających w prawdziwy zachwyt.

Na każdym kroku widać wyraźne wpływy Augusta Mocnego. Pięknie położony nad samą Łabą pałac Pillnitz król polecił wybudować w stylu chinoiserie, który nawiązywał do kultury chińskiej. Pałacowi Moritzburg nadał nowy blask. Skromny renesansowy pałacyk myśliwski został przeobrażony w „dom uciech”, w którym dwór ochoczo oddawał się częstym polowaniom. Ten barokowy klejnot jest pełen cennych skarbów, sale dekorowane pozłacanymi tapetami zdobią niezliczone trofea myśliwskie – to największa w Europie kolekcja pamiątek po udanych łowach. Pałac, malowniczo położony na jeziorze, jest jednym z najczęściej zwiedzanych w Saksonii.

Niemniej ciekawa jest historia zamku Albrechtsburg w Miśni, najstarszego zamku mieszkalnego w Niemczech. Tutaj w 1710 roku August Mocny założył pierwszą w Europie wytwórnię porcelany, tak cennej, że nazywano ją „białym złotem”. Przez ponad 150 lat na zamku produkowano najdelikatniejszą porcelanę, której znakiem rozpoznawczym do dziś pozostają skrzyżowane miecze. Nawet w XXI wieku porcelana z Miśni jest synonimem najwyższej jakości i finezji. Wizyta w miśnieńskiej manufakturze porcelany dostarcza niesamowitych wrażeń!

Porcelana miśnieńskaMeissenPorcelana miśnieńska

Ponad skalistym krajobrazem Szwajcarii Saksońskiej niewzruszenie góruje twierdza Königstein. Nikomu nigdy nie udało się zdobyć potężnej górskiej fortecy! Zamek, klasztor, warownia, miejsce królewskich rozrywek, więzienie państwowe, obóz jeniecki, zakład poprawczy dla młodzieży: te wszystkie funkcje pełniła w przeszłości twierdza Königstein. W „saksońskiej Bastylii” byli również więzieni Jakub i Konstantyn Sobiescy. August Mocny nakazał uwięzienie obu książąt w obawie, by ci nie przeszkodzili mu w objęciu polskiego tronu.

Zamek Stolpen zyskał rozgłos za sprawą dramatycznych wydarzeń. Był dożywotnim więzieniem dla najsłynniejszej kochanki Augusta Mocnego, hrabiny Cosel, która zmarła w nim w wieku 84 lat. Stała ekspozycja na zamku opowiada o tragicznych losach hrabiny.

Na szlaku rowerowym Odra-Nysa, Bad MuskauRainer WeisflogNa szlaku rowerowym Odra-Nysa, Bad Muskau

Rozbudowana sieć tras rowerowych wzdłuż rzek i po miejscach światowego dziedzictwa UNESCO

Saksonia kusi czterema średnimi pasmami górskimi stanowiąc doskonałą kombinację skarbów kultury i cudów natury. Wędrowców przyciąga Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, na trójstyku granic Niemiec, Polski i Czech w Górach Żytawskich i w Rudawy, a cyklistów kuszą wspaniałe przyrodnicze krajobrazy na szlakach rowerowych wzdłuż Odry i Nysy czy Sprewy, które położone są blisko polskiej granicy. Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy zaprowadzi turystów bezpośrednio do Bad Muskau do Parku Księcia Pücklera/Parku Mużakowskiego, na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako wspólny teren polsko-niemiecki. W tym niezwykłym dziele sztuki ogrodniczej książę Hermann von Pückler-Muskau zawarł wzorcowy przykład nowoczesnej architektury krajobrazu. Charakterystyczną cechą 830-hektarowego parku jest jego rozdzielenie przez rzekę Nysę na dwie części – jedną leżącą po niemieckiej stronie w Saksonii i drugą, znacznie większą, część znajdującą się w granicach Polski.

Na szlaku rowerowym brzegiem Łaby, biegnącym wzdłuż drugiej pod względem długości rzeki w Niemczech, kultura i natura prezentują się w swej pełnej krasie. Z roweru można rozkoszować się niezapomnianymi widokami na dziwaczne formacje skalne Szwajcarii Saksońskiej, widoczną w oddali sylwetkę dawnej królewskiej rezydencji Drezna czy malownicze winnice w dolinie Łaby.

Park Narodowy Szwajcarii SaksońskiejDennis StratmannPark Narodowy Szwajcarii Saksońskiej

W 2019 roku UNESCO uznało niemiecko-czeski region górniczy Rudawy/Krušnohoří za zasługujący na przyjęcie w poczet światowego dziedzictwa ze względu na jego unikatowość krajobrazową i architektoniczną oraz na pielęgnowane zwyczaje. Region słynie z rudawskiej sztuki snycerskiej, przejawiającej się głównie w pięknych dekoracjach bożonarodzeniowych. Na pewno wszyscy znają już drewniane dziadki do orzechów, anioły i świąteczne piramidy. W manufakturach i pracowniach można podejrzeć przy pracy artystów tego rzemiosła i dokonać zakupów ozdób. 800-letniej tradycji górnictwa na tych terenach można do doświadczać do dziś dzięki 400 wybitnym materialnym świadkom historii: zabytkom techniki, kopalniom i świątyniom w miejscowościach Annaberg-Buchholz, Freiberg i Marienberg, na zamku Augustusburg i w muzeach.

Annaberg Rudawy Kościół św. AnnyYuriy UkhorskiyAnnaberg Rudawy Kościół św. Anny

Podobnie jak w innych miejscach, tak i w Saksonii tereny dawnych kopalni odkrywkowych przekształca się w idylliczne miejsca rekreacyjne. Pojezierze Łużyckie, położone zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską, jest największym w Europie stworzonym przez człowieka obszarem sztucznych jezior. Teren ten jest też opleciony siecią świetnie oznakowanych tras rowerowych. Oprócz okazji do rozmaitych form wodnej aktywności można wybrać się na relaksujące wycieczki rowerowe z fantastycznym widokiem na jezioro i rozlokowane wokół niego urocze domy wakacyjne. Stojącym na obrzeżach dróg dawnym elektrowniom i fabrykom brykietów nadano nowe życie zamieniając je w muzea lub miejsca imprez.

Również w bezpośrednim sąsiedztwie Lipska, znanego jako miasto targów, dzięki sukcesywnemu zalewaniu od lat dziewięćdziesiątych 20 dawnych odkrywek, wyłania się atrakcyjny krajobraz rekreacyjno-wypoczynkowy. Region Leipziger Neuseenland oferuje znakomite warunki do pływania, długich wycieczek rowerowych i przyjemnych spacerów wzdłuż magicznych piaszczystych plaż.

Saksonia zachwyca na wiele różnych sposobów. Tym bardziej, że z Polski jest do niej tak blisko.

.Materiały klienta.

Więcej informacji:

Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH

Bautzner Str. 45-47, 01099 Dresden, Deutschland

info@sachsen-tour.de

www.saksonia.pl

www.facebook.com/SaksoniaNaWeekend

www.instagram.com/SaxonyTourism

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Andrzej Duda: ostatni etap w służbie twardej opcji PiS. Widzi siebie jako następcę królów

O co właściwie chodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co chce osiągnąć takimi wystąpieniami jak ostatnie sejmowe orędzie? Czy naprawdę sądzi, że po zakończeniu swojej drugiej kadencji pozostanie ważnym politycznym graczem?

Jakub Majmurek
23.10.2024
Reklama