Ludzie i style

Ustawowe dni wolne w 2018 roku. Jak zorganizować długie weekendy?

Wystarczy wziąć kilka dni urlopu, by w 2018 roku cieszyć się kilkoma długimi weekendami. Wystarczy wziąć kilka dni urlopu, by w 2018 roku cieszyć się kilkoma długimi weekendami. ulleo / Pixabay
Wystarczy wziąć kilka dni urlopu, żeby mieć kilka długich weekendów w 2018 roku.

Pierwszy długi weekend 2018 roku wypada już na samym początku roku. 1 stycznia – Nowy Rok – to poniedziałek. Do pracy wrócimy dzień później, ale kolejna okazja do przedłużonego weekendu nadarzy się niedługo później. 6 stycznia, Święto Trzech Króli, wypada w sobotę, więc zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny, który możemy wyznaczyć na przykład na poniedziałek, 8 stycznia. Później odpoczniemy dopiero w Wielkanoc (1 i 2 kwietnia).

Na bardzo przedłużony weekend zanosi się w maju. Warto wziąć jeden dzień urlopu na poniedziałek, 30 kwietnia, bo Święto Pracy wypada dzień później. Spragnieni dłuższego urlopu mogą wziąć wolne także w środę (2 maja) i piątek (4). Łącznie z ustawowo wolnym 3 maja zyskają aż 9 dni odpoczynku.

Kolejny majowy dzień ustawowo wolny od pracy to 20 maja – uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Święto wypada jednak w niedzielę i zgodnie z Kodeksem nie jest podstawą do udzielenia dodatkowego dnia wolnego. Ale już 31 maja, jak zawsze w czwartek, wypada Boże Ciało. Wzięcie dnia wolnego w piątek, 1 czerwca, to czterodniowy weekend.

Dalej mamy w kalendarzu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (w środę, 15 sierpnia). Urlop dwa dni przed lub dwa dni po tym święcie daje nam pięć dni wolnego. I wreszcie końcówka roku, ze Świętami Bożego Narodzenia, która zapowiada się dość dobrze. Wigilia wypada w poniedziałek, a 25 i 26 grudnia – we wtorek i środę. Ci, którzy na koniec roku zostawią sobie cztery dni urlopu (24, 27, 28 i 31 grudnia), będą odpoczywać aż 11 dni. Sylwester wypada bowiem w poniedziałek, a Nowy Rok we wtorek.

Dla pracodawcy to niekoniecznie dobre wiadomości. Im więcej wolnego, tym wyższy koszt pozostałych dni pracy (mowa o zatrudnionych na umowę o pracę). Z drugiej strony pracodawcy powinni pamiętać, że wypoczęty pracownik pracuje efektywniej.

Dni ustawowo wolne od pracy

Styczeń
1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
6 stycznia (sobota) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

Kwiecień
1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
2 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

Maj
1 maja (wtorek) – Święto Pracy
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja
20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
31 maja (czwartek) – Boże Ciało

Sierpień
15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Listopad
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych
11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości

Grudzień
25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie
26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama